Vývojári ruskej proticovidovej vakcíny Sputnik v utorok 13. júla oznámili, že podpísali dohodu s indickou biotechnologickou spoločnosťou Serum Institute of India o výrobe 300 miliónov dávok vakcín ročne.
India bude ročne vyrábať 300 miliónov dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Vývojári ruskej proticovidovej vakcíny Sputnik V oznámili v utorok, že podpísali dohodu s indickou biotechnologickou spoločnosťou Serum Institute of India (SII) o výrobe 300 miliónov dávok tejto vakcíny ročne.
„Strany majú v úmysle vyrobiť viac ako 300 miliónov dávok vakcíny v Indii ročne, pričom prvá várka sa očakáva v septembri 2021," uvádza sa vo vyhlásení Ruského fondu pre priame investície (RDIF).
Kirill Dmitriev, šéf RDIF, dohodu s indickou spoločnosťou SII označil za veľký krok, ktorý zvýši potenciál výroby tejto vakcíny a napokon zachráni životy v Indii a na celom svete. Dmitriev dodal, že odovzdávanie technológie sa už začalo a štart spoločnej produkcie sa očakáva v nasledujúcich mesiacoch.
Generálny riaditeľ SII Adar Poonawalla vyhlásil, že keď sa preukázala vysoká účinnosť a dobrý bezpečnostný profil vakcíny Sputnik V, je zásadné, aby bola v plnej miere dostupná pre ľudí v Indii a inde vo svete.
Vakcína Sputnik V je dosiaľ podľa RDIF registrovaná v 67 krajinách s celkovou populáciou viac ako 3,5 miliardy ľudí. Ruská federácia doteraz vyvinula štyri vakcíny proti ochoreniu COVID-19, pripomína AFP. Ruský prezident Vladimir Putin v júni oznámil, že začiatkom tohto roka ho zaočkovali domácou vakcínou Sputnik V. Putin neskôr zdôraznil potrebu zvýšiť mieru zaočkovanosti populácie.
Sputnik V bol ruskými úradmi zaregistrovaný vlani v auguste. Jeho unáhlený vývoj a distribúcia na použitie pred poslednými fázami klinických testov však spôsobili, že vakcína bola spočiatku prijímaná skepticky.
Sputnik V si medzitým získal dôveru expertov, čo je podľa AFP považované za Putinovo vedecké a geopolitické víťazstvo. RDIF, ktorý pomáhal financovať vývoj Sputniku V, oznámil v januári, že požiadal o registráciu tejto vakcíny v Európskej únii.
Zdroj: TASR