Aktualizované 9.15 hod.
Východným Slovenskom sa včera (19.7.) prehnala intenzívna búrka so silným nárazovým vetrom. Strážske bolo dočasne nepriechodné, keďže vietor lámal stromy, vyvracal stĺpy elektrického vedenia či strhával strechy.
„Prívalový dážď, no najmä silný nárazový vietor nám z gaštanovej aleje narobil gaštanové triesky,“ uviedol primátor Strážskeho Patrik Magdoško.
Na mieste zasahovali hasiči, ktorí pomáhali s odstraňovaním škôd. Zároveň vyslobodzovali ženu po tom, ako strom spadol do takej časti domu, že sa z neho nevedela dostať. Napriek tomu nedošlo k žiadnym zraneniam.
Magdoško skonštatoval, že vietor spôsobil rozsiahle škody:
„Oprel sa, na sekundu ustal a potom opäť. Žijem tu 46 rokov a takéto niečo som ešte nezažil. Pýtal som sa aj starších občanov a na takúto búrku si nepamätajú.“
Aj Závadka v okrese Michalovce bojovala s intenzívnym vetrom a krúpami, kde poškodili takmer tretinu domov. Starostka Jana Dziaková povedala, že tam padali krúpy o veľkosti tenisových loptičiek:
„Zničené sú hlavne staršie domčeky, ktoré mali eternitovú krytinu. Strechy, výplne na oknách, autá, ktoré neboli v garáži, stromy,“ uviedla Dziaková s tým, že škody sú obrovské:
„Bolo to krátke, ale intenzívne. Ono to vyzeralo, ako keby prišlo tornádo s veľkými krúpami.“
Starosta obce Zborov v okrese Bardejov Ján Šurkala vyhlásil po včerajšej búrke tretí stupeň povodňovej aktivity. Situácia je mimoriadne vážna vo viacerých častiach obce.
„Tentoraz sa voda začala valiť z každej strany. Zatopilo Dukliansku ulicu, Osloboditeľov a prakticky v celej obci to narobilo problém. Zatopený je opäť aj dvor na poľnohospodárskom družstve. Neviem celý rozsah škôd identifikovať,“ povedal Šurkala, ktorý dodal, že zaplavené sú aj obývané časti rodinných domov:
„Volali mi aj z osady, že zatopilo chatrče.“
Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Prešove potvrdil, že na mieste zasahovali šiesti hasiči z Bardejova s dvomi kusmi techniky a približne sedemnásť dobrovoľných hasičov. Výjazd absolvovali aj v obci Havaj, kde spadol strom a tiež pomáhali v okresoch Stropkov, Michalovce a v Prešove.
„Výjazdy sa týkajú spadnutých stromov, strhnutých striech, zatopených priestorov a podobne,“ doplnila hovorkyňa KR HaZZ v Košiciach Jana Matis Libová, ktorá dodala, že v obciach Závadka a Záhor aj v Strážskom zasahovali pri strhnutej streche rodinného domu.
Prednosta Okresného úradu Sobrance Marián Škirda oznámil, že kvôli škodám vo viacerých obciach, ktoré spôsobila silná búrka, vyhlásili mimoriadnu situáciu:
„Snažíme sa pomôcť postihnutým obciam, ktorými sa prehnala búrka spojená s veternou smršťou a krupobitím.“
Počasie poškodilo najmä strechy domov, fasády, okná či autá. Väčšie škody podľa Škirdu hlásia obce Veľké Revištia, Blatné Remety, Blatné Revištia, Bunkovce, Svätuš, Záhor, Tašuľa či Blatná Polianka:
„Zatiaľ vieme o tých obciach, ktoré nám dali vedieť. Situácia nie je dobrá. Sťažuje to aj počasie, keďže opäť začalo pršať.“
Starostka obce Veľké Revištia Zuzana Boháčiková uviedla, že museli prekryť približne 20 striech:
„Riešime, čo sa dá. Povolali sme aj hasičov z iných obcí. Padali tu krúpy veľké asi ako golfové loptičky. Niektorí ľudia majú aj porozbíjané okná.“
Primátor Sobraniec Ján Sklár povedal, že priamo v meste nezaznamenali veľké škody. Hovorkyňa KR HaZZ v Prešove Miroslava Knišová spresnila, že 34 hasičov s 11 kusmi techniky včera v Prešovskom kraji absolvovalo 10 výjazdov v súvislosti s počasím. Pomáhali pri odstraňovaní popadaných stromov, čerpaní vody zo suterénov rodinných domov a pri odstraňovaní a zabezpečovaní strhnutých a poškodených striech.
„Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ vo Vranove nad Topľou, z hasičskej stanice Vranov nad Topľou a Holčíkovce zasahovali spolu trikrát,“ spresnila Knišová, ktorá doplnila, že hasiči zo staníc v Humennom a Snine mali tri výjazdy, dvakrát boli v teréne hasiči z Giraltoviec a Stropkova a po jednom výjazde zaznamenali hasiči z Bardejova a z Prešova.
Hladina vodných tokoch v povodí Hornádu a Bodrogu sa ustálila. Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák však pripomenul, že na miestach s búrkovou činnosťou môžu opäť lokálne stúpnuť, najmä na malých tokoch:
„V stredu v popoludňajších hodinách sa v strednej a severnej časti povodia Bodrogu vyskytli búrky sprevádzané silnými lejakmi, ktoré mali za následok prechodný lokálny vzostup vodných hladín. Starosta obce Zborov v okrese Bardejov vyhlásil na toku Kamenec a prítokoch na území obce tretí stupeň povodňovej aktivity,“ skonštatoval Bocák s tým, že kvôli intenzívnym zrážkam stúpla vodná hladina, pričom povodeň spôsobovala aj voda z povrchového odtoku.
Aj starostovia obcí Tovarné a Sedliská v okrese Vranov nad Topľou vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity, čo potvrdil aj Bocák:
„Vplyvom intenzívnych zrážok tam dochádzalo k vzostupom vodných hladín s pomiestnym vybrežovaním vody z korýt a taktiež vplyvom povrchového odtoku vody.“
Hydrologická situácia v povodí Bodrogu sa včera večer ustálila. Bocák doplnil, že starosta obce Topoľovka v okrese Humenné vyhlásil druhý stupeň povodňovej aktivity:
„Lokálne záplavy, ktoré sa vyskytli, boli spôsobené prevažne vnútornými vodami, a teda stečením vody z okolitého prostredia spolu s pôdou a podobne.“
Zdroj: TASR