Intenzívne búrky opäť zasiahli východné Slovensko

VýchodSpravodajstvo

V Košiciach boli sprevádzané krúpami.

Slovensko má za sebou historicky najteplejší jún. Extrémne horúčavy sú však často sprevádzané intenzívnymi lejakmi či krupobitím, ktoré na niektorých miestach východného Slovenska spôsobili rozsiahle škody. Hasiči v súvislosti s nepriaznivým počasím aj včera (1.7.) zasahovali v niektorých regiónoch, predovšetkým na západnom a strednom Slovensku.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na dnešný (2.7.) deň výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Výstraha pred búrkami platí od 12.00 do 19.00 hod., pričom je vydaná pre niektoré okresy Banskobystrického, Prešovského, Košického a Žilinského kraja. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ uviedol SHMÚ s tým, že sa nevylučuje množný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, teda stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.

Galéria k článku

„Pásmo zrážok spojené aj s búrkami postupuje cez západné Slovensko smerom na severovýchod až východ. Cez západné Slovensko (najmä Bratislavský a Trenčiansky kraj) postupuje smerom na severovýchod až východ pomerne kompaktné pásmo zrážok spojené miestami aj s búrkami. Uvedené pásmo súvisí so studeným frontom, ktorý postupuje cez našu oblasť smerom na východ,“ doplnil SHMÚ na sociálnej sieti s tým, že búrky môžu byť ojedinele sprevádzané silným vetrom a veľkými krúpami, prechodne aj prívalovým dažďom.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre