Intenzívny lov diviačej zveri má predísť šíreniu afrického moru ošípaných

VýchodSpravodajstvo

Nákaza diviakov je evidovaná predovšetkým pri hraniciach s Maďarskom.

Ďalší prípad afrického moru ošípaných (AMO) sa potvrdil u diviaka v okrese Košice-okolie. Výskyt tejto nákazy bol doposiaľ evidovaný len v okresoch Trebišov a Michalovce. Diviak bol ulovený na území obce Skároš. „Podľa mojich informácií minulý týždeň v stredu (15.1.) bol zastrelený diviak v katastrálnom území obce Skároš. Diviak bol zastrelený a následne umiestnený do mraziarenského boxu. Boli poslané vzorky na skúmanie a v piatok (17.1.) sme sa dozvedeli, že tie vzorky sú pozitívne, že ten diviak mal AMO,“ uviedol starosta obce Skároš Ľubomír Vranka.

V tejto časti východného Slovenska je to v histórii obce prvý prípad, ktorého vzorky boli pozitívne. Ako skonštatoval Vranka, po potvrdení výskytu vírusovej infekcie boli na mieste vykonané všetky potrebné hygienické opatrenia, aby zabránili možnému šíreniu: „Prišli pracovníci Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, diviaka zobrali, vydenzifikovali mraziarensky box, auto, v ktorom bol diviak prevážaný, oblečenie, obuv poľovníka a miesto, kde bol zastrelený. Teraz čakáme, aké opatrenia budú prijaté zo strany štátnych orgánov a či budú nejaké opatrenia.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Zvýšená prítomnosť diviakov je v tomto období bežná a poľovníci sa pravidelne starajú o regulovanie ich počtu. „Naši členovia zodpovedne k tomu pristupovali a lovili diviakov. Chceli sme intenzitu výskytu diviačej zveri znížiť na minimum, ale, bohužiaľ, napriek tomu, že sme ulovili kvantum diviakov, aj tak ten jeden prípad sa vyskytol. Hustota diviačej zveri je veľmi veľká. Je tam väčšia pravdepodobnosť prenosu tej choroby na ostatných diviakov, prípadne aj na domáce ošípané,“ povedal hospodár poľovníckeho združenia Domaška Vladimír Poľak.

Veľa pozitívnych prípadov je v poslednom období hlásených z okolia naších hraníc s Maďarskom. A preto sa predpokladá, že nakazený diviak neprišiel z trebišovského regiónu, ale migroval k nám práve z Maďarska. „Správy prichádzali z Maďarska už dlhšiu dobu. Snažili sme sa to nejako eliminovať. Môžem povedať, že toľko diviakov, čo sa ulovilo v tejto sezóne, sa neulovilo asi nikdy. Zver nepozná hranice a prechádza z krajiny do krajiny a z lesa do lesa voľným spôsobom, takže nedalo sa s tým nič robiť. My sme počítali, že to bude skôr, ale, čo sme sa čudovali, ulice sa pokosili a tá chorá zver ku nám nedorazila, až teraz v januári,“ dodal Poľak. Aktuálne sa na území Slovenskej republiky uskutočňuje intenzívny lov diviačej zveri s cieľom minimalizovať šírenie vírusu do ďalších oblastí.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre