Invázny druh komára sa vyskytol aj v Košiciach

KošiceSpravodajstvo

Konkrétne v Čermeľskom údolí aj v areáli UVLF.

V Európe je rozšírený invázny druh komára Aedes japonicus japonicus, ktorý pochádza z Japonska, Kórei, Číny a východných oblastí Ruska. V minulosti sa objavil v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice či Prešove. Po prvýkrát sa vyskytol aj v Košiciach, konkrétne v Čermeľskom údolí a v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (ÚVLF), a to počas teplotne nadpriemerného februára a marca.

Molekulárna identifikácia podľa Alice Kočišovej z Katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia UVLF potvrdila stopercentnú zhodu s druhom zisteným na Slovensku v predchádzajúcom období:

Samičky boli v areáli UVLF odchytené pri univerzitnej veterinárnej nemocnici a vo farmaceutickom pavilóne. Takýto nález v ešte takmer zimných mesiacoch napovedá, že ide o komáre, ktoré v našich podmienkach prezimovali s najväčšou pravdepodobnosťou vo forme vajíčok. Vysoké denné teploty vo februári a marci umožnili vývin lariev a liahnutie samičiek.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Tento komár je druhom kontajnerového biotopu, ktorý sa prispôsobil mestským oblastiam. Ako vodné biotopy pre svoj vývin využíva cintorínske vázy, fontány, sudy s vodou a záchytné nádrže. Larvy majú vysokú toleranciu na organické látky vo vodnom prostredí. Jeho schopnosť odolávať zimným teplotám a rýchlosť šírenia naznačujú, že v Európe patrí k rýchlo sa šíriacim druhom.

Invázny druh komára sa rozšíril v mestských oblastiach, pričom cicia krv na rôznych hostiteľoch. Odborníci tvrdia, že je to nepríjemne bodajúci a krv cicajúci škodca. Je to veľký komár a potenciálny prenášač vírusov vrátane západonílskej horúčky či flavivírusov, ktoré vyvolávajú napríklad horúčku dengue. Kočišová doplnila, že alphavírusy spôsobujú horúčku Chikungunya:

Výskyt inváznych druhov komárov a ich šírenie sa teda stáva aj na Slovensku vážnym zdravotným problémom a podcenenie tohto rizika môže mať negatívny dopad na zdravie ľudí aj zvierat.“

Prevenciou je prekrývanie nádob s vodou, vedier, sudov, odkvapov, kvetináčov či vodných fontán. Zároveň je potrebné pravidelne v nich vymieňať vodu, aby do nich samičky nevedeli naklásť vajíčka. Komáre sa vyskytujú aj v starých pneumatikách, v ktorých dlho stojí dažďová voda. Ochranou pred uštipnutím je repelent.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre