Írsko odsúdilo Slováka na doživotie za vraždu učiteľky

EurópaSpravodajstvo

Dôvod spáchania zločinu nie je známy.

Slováka Jozefa Pušku, ktorý žil v Lynally Grove dnes odsúdili v Írsku na doživotie za zabitie írskej učiteľky Ashling Murphy. V Dubline ho 12-členná porota uznala vinným ešte minulý týždeň. Puška na začiatku procesu vraždu poprel, a vyhlásil, že je nevinný.

„Jedinú vec, ktorú o tomto prípade nevieme, je dôvod, pre ktorý bol spáchaný,“ uviedol sudca Tony Hunt s tým, že pokiaľ sa to nezistí, otázka návratu Pušku do spoločnosti musí zostať veľmi otvorená.

Murphy si išla 12. januára 2022 zabehať na brehu kanála pri Tullamore, kde ju 33-ročný Puška bodol 11-krát do krku. Následne vinu poprel a tvrdil, že sa jej snažil pomôcť pri napadnutí druhým mužom s maskou, ktorý bodol aj jeho. Puška sa ešte pred zatknutím priznal k zabitiu, o deň neskôr však prišiel do nemocnice v Dubline, aby mu ošetrili bodné zranenie. O pár dní tak svoju výpoveď zmenil.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Obžaloba predložila súdu dôkazy, že za nechtami zosnulej sa našli dôkazy s DNA Pušku. Jedna svedkyňa uviedla, že ho videla ako leží na Murphy v kroví, ktorá kopala nohami. Keď svedkyňu zbadal, tak zakričal, aby utiekla. Puška bude prevezený do väzenia Mountjoy v Dubline. Počas súdneho procesu si pokúsil vziať život a je preto pod psychiatrickým dohľadom.

Prípad vzbudil záujem aj v Británii, kde v rovnakom čase došlo k sérii vrážd, čo upriamilo pozornosť na násilie páchané na ženách.

 

Zdroj: TASR/ SITA

Komentáre