V oblasti Jeruzalema a hlavného letiska neďaleko Tel Avivu došlo k explóziám.
Izraelské ozbrojené sily posielajú desiatkam tisícov záložníkov povolávacie rozkazy pred plánovaným rozšírením ofenzívy proti Hamasu v Gaze. Mali by nahradiť pravidelné jednotky, ktoré sa nachádzajú na severnej hranici alebo na Západnom brehu, aby mohli byť vyslaní do Pásma Gazy. Ofenzíva by sa mala začať v najbližších dňoch. Izraelský bezpečnostný kabinet by mal dnes rokovať o rozšírení vojny v Gaze. Z medializovaných informácií vyplýva, že premiér Benjamin Netanjahu s tým súhlasil. Plánovaná mobilizácia je masívna, ale menšia ako po útoku Hamasu z októbra 2023.
Pri včerajšom (3.5.) nočnom izraelskom útoku na utečenecký tábor v Chán Júnise zomrelo minimálne 11 ľudí vrátane troch bábätiek. Najmladšie obete boli vo veku jeden mesiac až jeden rok. Miestne orgány zatiaľ identifikovali osem obetí, pričom všetci pochádzali z jednej rodiny.
Vojnu v Gaze vyvolali bezprecedentné útoky na Izrael, ktoré začiatkom októbra 2023 viedlo militantné hnutie Hamas. Vtedy zomrelo zhruba 1200 ľudí a vyše 250 osôb bolo unesených. Izrael tvrdí, že z 59 rukojemníkov, ktorí sú zadržiavaní v Gaze, 35 ľudí nežije. Izrael sa snaží zintenzívniť svoje útoky, aby tak vytvoril tlak na Hamas, ktorý by mal prepustiť zvyšných rukojemníkov. Izraelská armáda 18. marca obnovila svoje útoky v Pásme Gazy po takmer dvojmesačnom prímerí.
Izraelská armáda dnes odpálila raketu z Jemenu. V oblasti Jeruzalema a hlavného izraelského letiska neďaleko Tel Avivu došlo k explóziám. V niektorých častiach Izraela sa rozozvučali poplašné sirény. Armáda skúma správy týkajúce sa spadnutého projektilu v strednom Izraeli. Tamojšia polícia uviedla, že jednotky na zneškodňovanie bômb boli na mieste úlomku spadnutej munície v centrálnej oblasti, kde je letisko.
Iránom podporovaní húsíovia z Jemenu počas vojny v Pásme Gazy odpaľujú rakety a bezpilotné lietadlá namierené proti Izraelu a lodiam v Červenom mori, pričom včera podnikli tretí raketový útok na Izrael za dva dni. Podľa nich je to znak solidarity s Palestínčanmi, pričom svoju činnosť počas nedávneho dvojmesačného prímeria prerušili. V marci pohrozili obnovením útokov na medzinárodnú lodnú dopravu v súvislosti s izraelskou blokádou pomoci v Pásme Gazy.
Izraelská armáda včera zostrelila raketu odpálenú z Jemenu. Po jej vystrelení sa vo viacerých oblastiach Izraela rozozvučali sirény. Incident nastal v čase, keď Spojené štáty zintenzívnili svoje vzdušné údery na oblasti Jemenu, ktoré ovládajú povstalci. Americký prezident Donald Trump v marci nariadil rozsiahle útoky proti húsiom, aby obmedzil ich vojenský potenciál a odradil ich od útokov na lode v Červenom mori. Ide o najväčšiu vojenskú operáciu USA na Blízkom východe od návratu Trumpa do Bieleho domu. Jemenskí povstalci rozšíria rozsah svojich cieľov v Izraeli v odvete za obnovenú ofenzívu v Gaze. Zároveň chcú pokračovať v útokoch na lode po spustení úderov USA v Jemene.
Netanjahu vyhlásil, že Katar, ktorý je sprostredkovateľom rokovaní s Hamasom, musí prestať hrať na dve strany:
„Dvojitá hra musí skončiť a Katar sa musí rozhodnúť, či je na strane civilizácie, alebo na strane barbarstva Hamasu,“ uviedol Netanjahu s tým, že Izrael vyhrá vojnu spravodlivými prostriedkami.
Netanjahu pod tlakom svojich krajne pravicových stúpencov, bez ktorých by prišiel o vládnu koalíciu, od obnovenia ofenzívy v Gaze čoraz hlasnejšie vyzýva na pokračovanie vojny. Katar dôrazne odmieta provokatívne vyhlásenia, ktoré zďaleka nespĺňajú základné normy politickej a morálnej zodpovednosti.
Zdroj: TASR