Izrael sa pripravuje na pozemnú inváziu na juhu Pásma Gazy

SvetSpravodajstvo

V enkláve nariadil evakuáciu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil armáde, aby pred očakávanou pozemnou inváziou pripravila plán na evakuáciu mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, v ktorom žije približne milión obyvateľov. Palestínske hnutie Hamas reagovalo, že izraelská operácia by mohla viesť k desiatkam tisíc mŕtvych a zranených.

Operácia má byť súčasťou pátrania po militantoch podieľajúcich sa na útoku Hamasu na Izrael zo začiatku októbra. Rafah leží pri hraniciach s Egyptom a po vypuknutí bojov v Pásme Gazy sa stal útočiskom pre civilistov utekajúcich pred izraelským bombardovaním. OSN uviedla, že mnohí nocujú v stanoch a provizórnych prístreškoch a čelia nedostatku potravín a vody.

Izrael čelí medzinárodnej kritike v súvislosti s plánom invázie do Rafahu. Podľa Izraela je toto mesto poslednou zostávajúcou baštou militantného hnutia Hamas a armáda tam potrebuje poslať svojich vojakov so zámerom dokončiť plán vojny proti týmto militantom.

Foto

Izraelské sily už počas piatka (9.2.) bombardovali ciele v tomto meste. K útoku došlo niekoľko hodín po tom, čo administratíva amerického prezidenta Joea Bidena a humanitárne organizácie varovali Izrael pred rozšírením pozemnej ofenzívy.

Hamasom riadené ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy uviedlo, že počet obetí izraelského počínania v enkláve sa blíži k 28-tisíc. Toto číslo nerozlišuje medzi civilistami a ozbrojencami, ktorí vo vojne zahynuli.

Útoky militantov z Hamasu i ďalších palestínskych skupín na Izrael, ku ktorým došlo vlani v októbri, si vyžiadali najmenej 1200 obetí, prevažne civilistov. Okrem toho komandá zajali aj 253 rukojemníkov a zavliekli ich do Pásma Gazy.

 

Zdroj: TASR

Komentáre