Izrael vyvinul ozbrojeného robota. Bude strážiť hranice

SvetSpravodajstvo

Elektronicky ovládaného robota s pohonom všetkých štyroch kolies REX MKII predstavili v pondelok 13. septembra. Vyvinula ho štátna spoločnosť Israel Aerospace Industries.

Foto
Štvorkolesový robot, ktorého vyvinula ELTA System, dcérska firma izraelskej štátnej spoločnosti na výrobu lietadiel Israel Aerospace Industries (IAI),počas predstavenia neďaleko izraelského mesta Lod / TASR

Dodávateľ zbraní pre izraelskú armádu v pondelok predstavil diaľkovo ovládaného robota, ktorý údajne dokáže hliadkovať v bojových zónach, sledovať narušiteľov a strieľať. Bezpilotné zariadenie je najnovším prírastkom vo svete technológií používaných na vojenské účely.

Zástancovia tvrdia, že tieto poloautonómne stroje umožňujú armádam chrániť svojich vojakov, zatiaľ čo kritici sa obávajú, že to predstavuje ďalší nebezpečný krok smerom k robotom, ktorí rozhodujú o živote alebo smrti.

Foto
Dodávateľská spoločnosť izraelskej armády predstavila v pondelok ozbrojeného robota ovládaného na diaľku, ktorý sa môže využívať na hliadkovanie v bojových zónach, streľbu či vystopovanie špiónov. Štvorkolesový robot je ovládaný elektronickým tabletom a súčasťou jeho vybavenia sú dve automatické zbrane, kamery a senzory / TASR

V pondelok predstavený a elektronicky ovládaný robot s pohonom všetkých štyroch kolies REX MKII vyvinula štátna spoločnosť Israel Aerospace Industries. Môže byť vybavený dvoma guľometmi, kamerami a senzormi. Robot môže zhromažďovať spravodajské informácie pre pozemné jednotky, prenášať zranených vojakov a zásoby do boja i mimo neho a zasahovať blízke ciele.

Izraelská armáda v súčasnosti používa na hliadkovanie na hranici s Pásmom Gazy menšie, ale podobné vozidlo s názvom Jaguar. Je to jedno z mnohých zariadení, vrátane bezpilotných lietadiel vyzbrojených riadenými raketami, ktoré dali izraelskej armáde obrovskú technologickú prevahu nad hnutím Hamas.

Podľa webovej stránky izraelskej armády je poloautonómny Jaguar vybavený guľometom a bol navrhnutý tak, aby vojaci na nestabilnej hranici medzi Pásmom Gazy a Izraelom neboli počas hliadkovania vystavení nebezpečenstvu.

Zdroj: SITA

Komentáre