Izrael zvažuje útok na Rafah

SvetSpravodajstvo

Ide o poslednú baštu Hamasu.

Nepokoje na Blízkom východe pretrvávajú. Izrael plánuje evakuovať palestínskych civilistov pred možnou vojenskou operáciou proti Hamasu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Americká vláda tvrdí, že by to ohrozilo množstvo nevinných Palestínčanov. Izrael argumentuje tým, že Rafah je poslednou baštou militantov Hamasu, ktoré chce zničiť po minuloročnom bezprecedentnom útoku s približne 1200 obeťami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že vojenská operácia v Rafahu sa uskutoční napriek varovaniam Západu, že by to viedlo k ďalším civilným obetiam a zhoršilo vážnu humanitárnu krízu. V prípade, ak sa operácia zrealizuje bez hodnoverného plánu ochrany civilistov, vláda amerického prezidenta Joea Bidena varovala pred možnými dôsledkami pre Izrael.

„Bez takéhoto plánu nemôžeme podporiť veľkú vojenskú operáciu v Rafahu, pretože škody, ktoré by spôsobila, by boli nad rámec toho, čo je prijateľné,“ reagoval americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

V Rafahu sa nachádza približne 1,5 milióna Palestínčanov. Ide o mesto na hranici s Egyptom, ktoré je kritickým bodom vstupu humanitárnej pomoci do pobrežného palestínskeho pásma. Izraelský plán evakuácie predstavený Washingtonu zatiaľ nemá konečnú podobu a obe strany sa dohodli na ďalších rokovaniach.

Foto
Nepokoje na Blízkom východe pretrvávajú / TASR

Izraelská armáda oznámila, že pri nálete na juhu Pásma Gazy zomrel líder teroristickej organizácie Islamský džihád Aiman Zárab:

„Spolu so Zárabom boli eliminovaní ďalší dvaja dzihádistickí teroristi, ktorí sa zdržiavali v ním využívanom byte.“

Zárab bol jedným z veliteľov brigády Rafah. Zároveň bol zodpovedný za útok Islamského džihádu na kibuc Súfa a vojenský post na juhu Izraela, pri ktorom zomrelo viac ako 1170 ľudí a minimálne 250 ďalších bolo unesených. Izraelské ministerstvo zdravotníctva doplnilo, že odvetné útoky si v Pásme Gazy doposiaľ vyžiadali vyše 34-tisíc obetí.

Pri včerajšej (4.5.) 12-hodinovej protiteroristickej akcii izraelskej armády a polície severne od mesta Turkam v Predjordánsku zomrelo päť Palestínčanov, ktorí boli členmi brigád al-Kassám, teda ozbrojeného krídla palestínskeho hnutia Hamas. Polícia obkľúčila dom, v ktorom sa nachádzali osoby podozrivé z členstva v teroristickej bunke. Tie začali strieľať na izraelské jednotky, ktoré paľbu opätovali. Na budovu dva razy zaútočil izraelský dron. V objekte sa našiel vojenský výstroj a diely zbraní.

Riaditeľka Svetového potravinového programu (WFP) Cindy McCainová zdôraznila, že na severe Pásma Gazy vládne plnohodnotný hladomor:

„Pri takýchto konfliktoch nabitých emóciami sa počas vojny niečo udeje a nastane hlad. Preto vám chcem povedať, že na severe Pásma Gazy vládne plnohodnotný hladomor a postupuje smerom na juh.“

Experti dlhodobo varujú pred hladom vo vojnovej zóne. Situácia v Pásme Gazy nebola doposiaľ oficiálne označená ako hladomor, keďže si to vyžaduje zložitý administratívny proces.

McCainová vychádza z toho, čo zamestnanci WFP videli a zažili priamo na mieste. Podľa jej slov nikto by nemal zomrieť od hladu v čase, keď je na celom svete dostatok jedla na uspokojenie potrieb všetkých. Spojené štáty, Nemecko a ďalšie krajiny dodali na sever Pásma Gazy humanitárnu pomoc aj letecky.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre