Palestínske hnutie podľa Izreala využíva priestory nemocnice ako veliteľské centrá a skrýva pod nimi tunely.
Izraelský letecký útok v skorých ranných hodinách dnes zničil časť nemocnice al-Ahlí v Gaze. Z miesta bezprostredne nehlásili žiadne obete. Cieľom útoku bolo veliteľské centrum militantov z Hamasu. K útokom došlo krátko po polnoci, len niekoľko minút po tom, ako izraelská armáda vydala výzvu na evakuáciu budovy.
„Bombardovanie viedlo k zničeniu budovy chirurgie a stanice na výrobu kyslíka pre oddelenia intenzívnej starostlivosti,“ doplnili tamojšie úrady.
Okrem pacientov a lekárskeho personálu sa v budove údajne nachádzali aj vysídlení Palestínčania, ktorí nemocnicu využívali na plánovanie a uskutočňovanie útokov vrátane operácií zameraných na izraelských civilistov. Pred útokom boli prijaté preventívne opatrenia, aby sa zabránilo civilným obetiam a minimalizovali sa škody na nemocnici.
Nemocnica al-Ahlí bola vážne poškodená už 17. októbra 2023 pri výbuchu neďaleko parkoviska, pri ktorom zahynulo množstvo ľudí. Palestínske militantné skupiny z útoku obvinili Izrael, ktorý odmietol zodpovednosť, pričom podľa neho išlo o nesprávne odpálenú raketu Islamského džihádu – toto tvrdenie podporili aj Spojené štáty a organizácia Human Rights Watch (HRW).
Nemocnice, ktoré sú chránené medzinárodným humanitárnym právom, boli počas vojny opakovane zasiahnuté. Izrael tvrdí, že palestínske hnutie Hamas využíva nemocnice ako veliteľské centrá a skrýva pod nimi tunely, čo militantná skupina popiera. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z 28. marca je len 22 z 36 nemocníc v Pásme Gazy čiastočne funkčných.
Izraelská armáda v sobotu (12.4.) tiež oznámila prevzatie kontroly nad novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag – medzi mestami Chán Júnis a Rafah – na juhu Pásma Gazy. Prisľúbila rozšírenie svojej ofenzívy.
„Armáda teraz dokončila prevzatie osi Morag, ktorá prechádza cez Gazu medzi mestami Rafah a Chán Júnis,“ uviedol izraelský minister obrany Jisrael Kac.
Izraelská offenzíva ohlásila, že prevzatie Moragu dokončila počas „uplynulých 24 hodín“, pričom celá operácia jej trvala desať dní. V priebehu nich zlikvidovala desiatky teroristov a zničila podzemné tunely i infraštruktúru Hamasu.
„Čoskoro sa operácie izraelskej armády (IDF) zintenzívnia a rozšíria na ďalšie oblasti na väčšine územia Gazy a vy sa budete musieť evakuovať z bojových zón. Tí, ktorí budú mať záujem, sa budú môcť dobrovoľne presunúť aj do rôznych krajín sveta v súlade s víziou amerického prezidenta, o ktorej napĺňanie sa snažíme,“ odkázal Kac obyvateľom Gazy.
Armáda taktiež vyzvala obyvateľov mesta Chán Júnis a okolitých obcí na juhu Pásma Gazy na okamžitú evakuáciu. Izrael výzvu zverejnil po tom, ako jeho protivzdušný systém údajne zachytil tri rakety vypálené z tohto mesta.
„Veľkou silou zaútočíme na každú oblasť, z ktorej z ktorej sú odpaľované rakety. V záujme vašej bezpečnosti sa okamžite presuňte na západ do uznaných úkrytov v oblasti al-Mawásí,“ uviedol hovorca izraelskej armády Avichaj Adrai.
V sobotu ráno boli z juhu Pásma Gazy na izraelské územie vypálené tri rakety. Všetky zachytil systém protiraketovej obrany Železná kupola.
Izrael obnovil 18. marca vojenskú operáciu v Pásme Gazy, čím ukončil takmer dvojmesačné prímerie vo vojne s militantným hnutím Hamas. Novú vlnu útokov zdôvodnil izraelský premiér Benjamin Netanjahu tým, že Hamas odmietol návrhy, ktoré predložili mediátori a osobitný vyslanec amerického prezidenta Steven Witkoff. Cieľom novej izraelskej operácie v Pásme Gazy je oslobodiť všetkých rukojemníkov.
Zdroj: TASR