Jahodná sa premení na festivalové mestečko. Návštevníkov čaká kvalitná hudba či prednášky s environmentálnym zameraním

KošiceZaujímavosti

Ide o prvý hudobný eko festival na Slovensku.

K letu neodmysliteľne patria koncerty, premietania filmov pod hviezdami či festivaly. Ale spojiť kvalitnú hudbu, prednášky o témach, na ktorých skutočne záleží, a to všetko v prírodnom prostredí, to tu ešte nebolo. Na Jahodnej blízko Košíc sa koncom augusta uskutoční prvý hudobno-environmentálny festival svojho druhu na Slovensku.

„Naše OZ Nature, ktoré sa zaoberá práve environmentálnou výchovou, všetkými týmito aspektami okolo ekológie, tak sme začali o tom rozmýšľať, urobiť niečo, čo by malo zmysel. V roku 2020 urobím prvý festival, ktorý bude v takom obraze, ako si predstavujem. Bude mať aj nejaký trošku hlbší zmysel, ako len ísť si dať pivo, popočúvať dobrú hudbu a prespať v stane,“ uviedol pre Košice Online riaditeľ Festivalu Nature Rastislav Šimko.

Svet okrem pandémie koronavírusu čelí aj ďalším závažným krízam. Jednou z nich sú aj dôsledky klimatickej zmeny na životné prostredie. Ako povedal Šimko, o týchto témach a mnohých ďalších sa bude hovoriť aj na Festivale Nature:

„Čo sa týka festivalu, budeme tam rozprávať o tých najpálčivejších témach. Budeme sa snažiť rozvinúť nejakú debatu, aby sa to trošku vrylo do pamäte ľudí, ktorí tam prídu, aby to trošku zarezonovalo, aby ľudia začali o tom rozmýšľať, aspoň teda rozmýšľať a potom možno sa niečo aj pohne. V prvom rade treba začať od seba.“

Foto
Podrobný program a lístky nájdete na stránke festivalu / festivalnature.sk

Program

Prvý hudobný festival s ekologickým zameraním sa mal uskutočniť už koncom júna tohto roka. Plány organizátorov však zmenila mimoriadna situácia v súvislosti s COVID-19. Napriek tomu sa však nedali odradiť a už koncom augusta sa Jahodnou bude ozývať aj kvalitná hudba v podaní známych aj menej známych talentovaných umelcov.

„V piatok začíname koncertom, kde ako predkapela vystúpi Chris Ellys a po ňom Dennyiah. V sobotu začíname temperamentne s Lomnické Čháve. Potom idú Wandererove segry, Akustika, Martin Geišberg, Jana Kirschner a Korben Dallas, Eniesa by to mala celé uzatvárať. Keď sa ráno ľudia zobudia, tak ich o 8.00 hod. privíta s krásnymi dielami Musica Iuvenalis, čiže bude nám hrať orchester,“ skonštatoval Šimko s tým, že vystúpia aj Ramivana a Rami Shaafi, pričom podujatie budú moderovať Radka Kovaľ Mazáková a Michal Sabo.

Účastníci festivalu, nad ktorým prevzal záštitu minister životného prostredia Ján Budaj, si budú môcť vypočuť prednášky od rôznych odborníkov. Na východ pricestuje okrem neho aj poradca prezidentky Slovenskej republiky Norbert Kurilla. Zároveň bude prednášať aj Lucia Kišš zo Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu či zakladatelia prvej klimatickej konferencie na Slovensku Daniela Piršelová a Peter Krajčík. Podrobnejší program nájdete na stránke Festivalu Nature.

Praktické informácie

Na svoje si prídu aj deti, čo potvrdil Šimko:

„Rodičia s deťmi budú mať aj oddychový kútik, kde si budú môcť čítať knihy s environmentálnou tematikou. Budú ich čítať ľudia z umeleckého prostredia, rôzni herci, budú tam hry. Okrem toho máme Srandastan, kde bude mať Divadlo Na Hojdačke perfektnú experimentálnu hru, takisto s environmentálnym zameraním.“

Organizátori vyzývajú všetkých návštevníkov, aby prišli na festival verejnou dopravou a takýmto spôsobom podporili celkovú filozofiu podujatia.

„Dopravu máme dohodnutú predbežne s Dopravným podnikom mesta Košice. Mali by premávať autobusy zo zastávky Lokomotíva. Napríklad, niekto príde vlakom do Košíc, odvezie sa električkou na Lokomotívu a odtiaľ pôjde elektrobus, ktorý ho dovezie na Jahodnú. Budú rotovať v polhodinových intervaloch. Okrem toho máme elektromobily. Budú voziť ľudí namiesto taxíkov z a do mesta, prípadne našich hostí,“ dodal Šimko.

Keďže ide o dvojdňový festival, návštevníci by si mali priniesť vlastný stan, môžu aj nádoby na jedlo či poháre, čím sa predíde tvorbe odpadu. Samozrejmosťou je dodržiavanie nariadení Úradu verejného zdravotníctva. Organizátori zabezpečili aj stojany s dezinfekciou. Záujemcovia si môžu zakúpiť lístky len elektronickou formou, napríklad na stránke festivalu.

 

Komentáre