Jakabov palác by mohol byť sprístupnený verejnosti

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované: 14.50 hod.

V centre metropoly východu sa nachádza Jakabov palác, ktorý je tiež známy ako sídlo British Council, Dom socialistických obradov či miesta, kde žil a pracoval prezident Edvard Beneš. V interiéri tejto národnej kultúrnej pamiatky sa ukrýva kazetový strop, baroková pec, štuková výzdoba, lustre či sochy a keramika z dielne slávnych umelcov. Zároveň má dizajnový nábytok z obdobia socializmu.

Najvyšší súd (NS) začiatkom roka na základe dovolania mesta Košice z februára 2022 zrušil rozhodnutie Krajského súdu (KS) v Košiciach. Z neho vyplývalo, že táto historická stavba mala pripadnúť dedičom údajného vlastníka, ktorí v súčasnosti žijú v Brazílii. Senát NS pod vedením Maria Dubaňa dal za pravdu argumentom radnice a celý spor opäť vrátil na rozhodovanie KS, ktorý je viazaný právnym názorom NS.

Primátor Jaroslav Polaček vyhlásil, že samospráva sa po 25 rokov priblížila k tomu, aby Jakabov palác sprístupnila verejnosti, pričom tam plánuje zriadiť Sieň slávnych Košičanov:

„Neustúpili sme právnym tlakom údajných dedičov, ktorí už mali pripravené inzeráty na predaj a vyzývali nás, aby sme im odovzdali kľúče od Jakabovho paláca. Boli to nepríjemné chvíle. Som rád, že nám v tom svojím rozhodnutím dal teraz za pravdu aj NS, ktorý naše námietky posúdil ako prípustné a dôvodné. Tento spor sa začal necitlivým zásahom katastra koncom roka 2000. Jakabov palác bol, žiaľ, odvtedy pre verejnosť uzavretý. Sme veľmi blízko cieľa, aby sme ho po 25 rokoch naťahovačiek mohli konečne vrátiť do rúk všetkých Košičanov.“

Foto
V Jakabovom paláci by mala vzniknúť Sieň slávnych Košičanov  / Mesto Košice

Vlastníkom na výpise z listu vlastníctva je mesto Košice, avšak so svojím majetkom malo kvôli súdnemu sporu obmedzené možnosti nakladania. Polaček verí, že KS rozhodne v prospech radnice. Následne by mohol byť Jakabov palác sprístupnený verejnosti. Vzhľadom na to, že Bytový podnik mesta Košice (BPMK) doposiaľ realizoval najnevyhnutnejšiu údržbu, samospráva plánuje začať s opravami

„Košičania si zaslúžia, aby mohli navštevovať Jakabov palác a aby sa v ňom tak ako predtým za pána prezidenta a primátora Schustera organizovali spoločenské podujatia a prijímali vzácni hostia. Veľmi pekne ďakujem našim kolegom – právnikom z magistrátu a v prípade dovolacieho konania aj externej advokátskej kancelárii, ktorí sa svojou precíznou prácou zaslúžili o zvrátenie pre mesto nepriaznivého rozhodnutia. Boli sme trpezliví, nebáli sme sa a konečne neťaháme za kratší koniec. KS sa má teraz pridržiavať právneho názoru NS, čo nám mimoriadne zvyšuje šancu na úspech,“ povedal Polaček.

Sprievodca Milan Kolcun priblížil, že staviteľ a majiteľ tehelne Peter Jakab nechal v roku 1899 postaviť palác v pseudogotickom slohu pri Mlynskom náhone, pričom použil stavebný materiál, ktorý zostal po rekonštrukcii Dómu svätej Alžbety:

Jakabov palác je najhonosnejšia budova, ktorú máme v našom meste. Zrejme to bol hlavný dôvod, prečo Jakabov palác okrem iných mal aj funkciu, ktorú by asi nikto nečakal. Košice sa po svojom januárovom oslobodení stali na jar 1945 de facto hlavným mestom Česko-Slovenska. Prišla sem z londýnskeho exilu celá naša vtedajšia vláda na čele s prezidentom Eduardom Benešom. Toho v Jakabovom paláci aj ubytovali, bolo to pre neho výhodné, lebo na prízemí mohol úradovať a na poschodí bývať. Košice tak mali dokonca aj hradnú stráž, keď pred Jakabovým palácom stáli dvaja vojaci v parádnych uniformách.“

Spor o Jakabov palác

Barkányovci počas prenasledovania Židov v decembri 1941 uzavreli zámennú zmluvu s vplyvným a bohatým maďarským podnikateľom Karolom Szakmárym. Historickú budovu vymenili za jeden dom na Hlavnej ulici, pričom boli vyplatené aj finančné kompenzácie. Dcéra posledných židovských vlastníkov Jakabovho paláca Katarína Póšová (rodená Barkányová) po skončení druhej svetovej vojny na základe 1. reštitučného zákona neúspešne žiadala o vydanie nehnuteľnosti.

„Koncom roka 2000 bol chybou odboru katastra nehnuteľností Okresného úradu (bez vedomia mesta Košice ako evidovaného vlastníka nehnuteľnosti) na základe neplatného záznamu (porušením katastrálneho zákona) vykonaný zápis vlastníckeho práva k predmetnej nehnuteľnosti v prospech nebohých rodičov pani Kataríny Póšovej. Táto po zápise jej rodičov na príslušný list vlastníctva obratom iniciovala dodatočné dedičské konanie po nebohých rodičoch a po zápise rozhodnutia v tejto dedičskej veci v katastri nehnuteľností, už ako výlučná vlastníčka nehnuteľnosti, promptne uzavrela v januári 2001 kúpnu zmluvu s treťou osobou,“ vysvetlila radnica.

Kvôli nezákonnému záznamu v katastri nehnuteľností došlo k výmazu vlastníckeho práva mesta Košice k predmetnej nehnuteľnosti bez toho, aby bolo účastníkom správneho (katastrálneho) konania alebo súdneho konania o určenie vlastníckeho práva. Samospráva tvrdí, že tento nehnuteľný majetok nadobudla do vlastníctva 1. mája 1991, teda dňom účinnosti zákona o majetku obcí:

„Išlo o prechod majetku štátu priamo zo zákona. V roku 2001 podalo mesto Košice žalobu o určenie neplatnosti kúpnej zmluvy (ktorú pani Katarína Póšová, rod. Barkanyiová uzavrela s treťou osobou v januári 2001) a o určenie vlastníckeho práva. Tento súdny spor bol právoplatne skončený až vo februári 2011, a to v prospech mesta Košice.“

V decembri 2011 bola voči mestu podaná ďalšia žaloba, tentoraz od dedičov Karola Szakmáryho, ktorý v roku 1941 uzavrel zámennú zmluvu s Barkányovcami. Tí sa domáhajú určenia, že Jakabov palác patrí do dedičstva po ich nebohom otcovi. Košický okresný súd v roku 2016 zamietol žalobu, teda rozhodol v prospech mesta. Krajský súd v Košiciach však vyhovel odvolaniu žalobcov a v júni 2018 zrušil rozhodnutie súdu prvej inštancie:

„Následne Okresný súd Košice I v roku 2019 v poradí druhým rozsudkom rozhodol, že palác a prislúchajúce pozemky boli výlučným vlastníctvom Karola Szakmáryho a majú patriť do jeho dedičstva. Toto rozhodnutie potvrdil Krajský súd po odvolaní zo strany mesta v septembri 2021,“ dodala radnica.

Samospráva vo februári 2022 podala dovolanie na NS, ktorý po troch rokoch dal za pravdu argumentom mesta a zrušil rozsudok KS. NS vytkol odvolaciemu súdu nesprávne právne posúdenie a odklon od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu. Spor sa opäť vracia na KS, ktorý je viazaný právnym názorom NS. 

Komentáre