Jakabov palác v Košiciach: Príbeh jednej výnimočnej stavby (1896 – 1915)

KošiceHistoricKE

Na konci 19. storočia zažívali Košice významný urbanistický rozmach. V tomto období staviteľ Arpád Jakab so svojím bratom Gejzom na okraji vtedajšieho centra mesta, na Kossuthovej ulici (dnes Mlynskej) postavili reprezentačný palác. Poznáme ho ako Jakabov palác – jeden z architektonických klenotov Košíc. Bol prejavom ambícií, vkusu a spoločenského postavenia Jakabovcov – významnej rodiny košických staviteľov. Slúžil ako domov, podnikateľská základňa, nájomný objekt a pôsobil ako vizuálna dominanta mesta.

Foto
Jedna z najstarších známych fotografií Jakabovho paláca, okolo roku 1900 / HistoricKE

Mesto Košice predalo Jakabovcom v polovici 90. rokov 19. storočia stavebný pozemok na konci Kossuthovej ulici (dnes Mlynská ulica) pri moste (István híd), ktorý spájal spomenutú ulicu s Mestským parkom. Toto lukratívne miesto bolo ešte nezastavané a vzhľadom na to, že v susedstve tiekol mlynský jarok a za ním sa rozprestieral Mestský park, ponúkalo idylické bývanie v centre mesta.

„Na pohostinných Košičanov mohol myslieť Szilágyi Dezső, predseda snemu, keď 13. dňa tohto mesiaca ráno dorazil do Košíc budapeštianskym vlakom. Kým čakal na vlak smerom na Poprad, prešiel sa po Széchenyiho lúke až po Istvánov most, odkiaľ sa zahľadel na Kossuthovu ulicu, aby odtiaľ mohol hodiť pohľad na Dóm a na „zámocký palác“ Arpáda Jakaba.“

Jedna z prvých zmienok o Jakabovom paláci v dobovej tlači z augusta 1897, kedy bol palác pred dokončením / Pannonia, 14. august 1897

Foto
Jakabov palác na fotografii okolo roku 1903  / HistoricKE

Zaujímavosťou je fakt, že na pôvodnom projekte z roku 1896 bola stavba určená pre doktora Jozsefa (Jozefa) Senku. Jeho meno sa objavuje na prvých plánoch, ako projektanti a stavitelia sú uvedení bratia Arpád a Géza Jakab. Ešte v priebehu roku sa však bratia uvádzajú už ako vlastníci. Samotná výstavba sa začala zrejme v roku 1896.

Dokončenie a život v paláci

Palác bol dokončený v druhej polovici roku 1897. Dňa 16. októbra 1897 sa v tlači objavila prvá inzercia na prenájom trojizbového garsónového bytu v tejto budove, čo dokazuje jej obytnú funkciu. Od 1. novembra 1897 sa sem zároveň presťahovala stavebná kancelária bratov Jakabovcov. Budova tak od počiatku plnila niekoľko funkcií: súkromné bývanie rodiny Jakabovcov, nájomné byty, sídlo stavebnej firmy Jakab Árpád & Géza.

Foto
Už krátko po dokončení Jakabovci ponúkali trojizbový byt v paláci na prenájom / Kaschauer Zeitung, 16. október 1897

Architektúra paláca

Jakabov palác je výrazným príkladom neogotickej architektúry, ktorá bola na prelome 19. a 20. storočia populárna najmä pre svoj romantizujúci odkaz na svetské a sakrálne stavby. Budova upúta už na prvý pohľad svojimi vežičkami, lomenými oblúkmi a dekoratívnou fasádou, ktoré jej dodávajú vzhľad mestského zámku – preto ju dobová tlač často označovala ako „várkastély“. Fasáda je bohato členená a asymetricky komponovaná, čo korešponduje s estetikou romantizmu. Okná sú zakončené gotickými oblúkmi a doplnené kovanými mrežami, ktoré boli v čase svojej inštalácie ozdobené kvetinovou výzdobou. Práve tá bola chválená v novinách ako príklad kultivovaného mestského vkusu. Unikátnosť Jakabovho paláca zvýrazňuje aj fakt, že pri jeho stavbe boli použité kamenárske prvky pochádzajúce z rekonštrukcie Dómu sv. Alžbety vrátane dekoratívnych fragmentov a chrličov. Vďaka tomu sa budova architektonicky a symbolicky prepája s najvýznamnejšou pamiatkou mesta, čo podčiarkuje jej výnimočné postavenie v urbánnom priestore historických Košíc.

Foto
Jakabovci inzerovali aj premiestnenie kancelárie ich stavebnej firmy do priestorov „domu Jakaba Arpáda“ od 1. novembra 1897  / Pannonia, 31. október 1897

Rodinné zázemie

Jakabovci neboli len stavitelia, ale patrili medzi významné osobnosti mesta. Otec spomenutých bratov, Peter Jakab bol majiteľom parného mlyna, členom mestskej rady a obchodnej komory. Zomrel v roku 1903, pričom na viacerých budovách mesta vrátane Jakabovho paláca boli vyvesené smútočné zástavy.

Foto
Jakabov palác na pohľadnici z roku 1910  / Hungaricana

Zmena majiteľa

V máji 1910 kúpil palác Ferenc Szentgyörgyi, majiteľ Andrássyho veľkej kaviarne. V dobovej tlači sa uvádza, že nový majiteľ plánoval palác prístavbou rozšíriť a prestavať ho na jedinečný hotel, čo ilustruje jeho ambiciózne plány. Je zrejmé, že chcel vytvoriť luxusný mestský hotel s výnimočnými parametrami, no vieme, že tieto plány neboli zrealizované. Ferenc Szentgyörgyi zomrel náhle 7. decembra 1915 na srdcový záchvat. Pohreb sa konal 8. decembra priamo z Jakabovho paláca, čo dokazuje, že v budove naďalej býval a bol v jeho vlastníctve. O ďalšom osude Jakabovho paláca sa dozviete v nasledujúcom článku.

Galéria k článku

Správa o prestavbe Jakabavho paláca na hotel. Z Jakabovho paláca sa stane hotel. Szentgyörgyi Ferenc, majiteľ známej Andrássyho veľkej kaviarne, kúpil Jakabov palác a plánuje ho prestavať na hotel. Súčasná budova si zachová svoj vonkajší vzhľad, no zároveň sa zastavia aj prázdne pozemky severne od nej. Projekt vypracoval uznávaný budapeštiansky architekt, podľa ktorého plánov už vzniklo mnoho pekných budov, najmä hotelov – tento má byť obzvlášť výnimočný. Nový hotel bude trojposchodový, s 80 izbami, veľkou koncertnou a spoločenskou sálou, kaviarňou a reštauráciou. Budova bude vybavená ústredným kúrením, elektrickým osvetlením, výťahom a izbami s kúpeľňami. Skrátka, má to byť hotel výnimočný nielen v Košiciach či na vidieku, dokonca aj v hlavnom meste by bol považovaný za raritu. Stavebné práce majú začať ešte v tomto roku. / 8. máj 1910, Felsőmagyarország

 

Autor: HistoricKE

 

Komentáre