Janočko ostal verný futbalu, deťom chýba ulica

KošiceŠport

Vladimíra Janočka si všetci futbaloví fanúšikovia pamätajú ako autora slávneho gólu proti Anglicku, no hlavne ako skvelého stredopoliara, ktorý získal dva majstrovské tituly s 1. FC Košice a v roku 2003 sa stal najlepším futbalistom Slovenska.

Foto
Vladimír Janočko žije futbalom na každodennej úrovni / KOŠICE ONLINE

Dnes už 44-ročný Košičan s prezývkou „Oki“ ukončil profesionálnu kariéru v roku 2014, no na svoj milovaný šport nezanevrel. Kopačky obúva v piatej lige, kde hráva za Malú Idu a okrem toho prevádzku je už niekoľko rokov vlastnú mládežnícku Akadémiu. Návrat na veľkú súťažnú scénu si užil aj počas Majstrovstiev Slovenska v malom futbale, kde bol lídrom tímu Lazio SC Košice a po turnaji ho vyhlásili za najlepšieho hráča i najlepšieho strelca.

„Bolo to už ale v kategórii nad 40 rokov a keďže tam patrím medzi mladších, tak som to mal trochu ľahšie. Futbal hrávam celý život a s radosťou som teda prijal možnosť zahrať si na týchto majstrovstvách,“ poznamenal Janočko.

Bývalý 41-násobný reprezentant ukázal, že má stále výbornú kondíciu i techniku. „Udržiavam sa, hrám. Ja bez športu neviem žiť a venujem sa aj iným športovým aktivitám. Je to už na amatérskej úrovni, ale pokiaľ mi bude zdravíčko slúžiť, tak chcem byť aktívny.“

Foto
Až osem gólov nastrieľal Janočko v rámci MS v malom futbale / KOŠICE ONLINE

Dôležitou súčasťou života Vladimíra Janočka je v posledných rokoch jeho Akadémia, v ktorej už prešli jeho rukami stovky malých futbalistov.

„Trénujeme mládež a po tomto turnaji štartujeme novú prípravu. Opäť to teda bude kolotoč tréningov a zápasov. Určite sa teda nenudím a musím povedať, že ma to napĺňa. Chlapci chodia trénovať radi a aj tí relatívne slabší sa posunuli nahor. Z každého nebude reprezentant, ale hráči musia byť dobre vedení a musí ich to baviť. Chlapci sa postupne dostávajú do dorasteneckého veku a o pár rokov uvidíme, či z nich vyrastie aj nejaký reprezentant,“ zamyslel sa V. Janočko.

Práca s mládežou je v dnešnej dobe náročná a komplikovaná nástrahami moderného prostredia. Deti už prakticky športujú iba v rámci tréningov a chýba im prirodzený pohyb.

„To je pravda, deťom chýba ulica. My sme trávili väčšinu času na ihrisku, tieto deti utekajú z tréningu k mobilom a počítačom. Na niektorých deťoch je to vidieť. Pre vývoj športovca je však dôležitá všestrannosť,“ vyslal na záver apel dvojnásobný majster Slovenska a štvornásobný majster Rakúska Vladimír Janočko.

 

Komentáre