Japonsko si pripomína deviate výročie ničivého zemetrasenia a cunami

SvetSpravodajstvo

Vyčíňanie počasia vtedy spôsobilo najvážnejšiu jadrovú haváriu v dejinách krajiny.

Severovýchodnú časť Japonska pred deviatimi rokmi zasiahlo silné zemetrasenie a následné prívalové vlny cunami. Vyčíňanie počasia vtedy spôsobilo najvážnejšiu jadrovú haváriu v dejinách Japonska a najhoršiu vo svete od havárie v Černobyli z roku 1986. V krajine vtedy zomrelo alebo je stále nezvestných približne 19-tisíc ľudí.

Japonský premiér Šinzó Abe požiadal vládu a regionálne orgány, aby zrušili tohtoročné smútočné obrady. Dôvodom je obava z možného rozšírenia nákazy koronavírusom. V krajine je zatiaľ potvrdených 1250 prípadov nákazy, pričom 700 z nich je na výletnej lodi, ktorá viac ako dva týždne kotvila v prístave neďaleko Jokohamy. Ochoreniu COVID-19 v krajine podľahlo 19 ľudí.

Foto
Škody po zemetrasení a cunami / TASR

Abe spolu s ďalšími predstaviteľmi vlády si obete nešťastia uctili tichými modlitbami o 14.46 hod. miestneho času, teda v čase, keď oblasť prefektúry Fukušima 11. marca 2011 zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Silné otrasy a cunami spôsobili obrovské materiálne škody. Vlna s výškou štrnásť metrov na pobreží provincie Fukušima poškodila dve jadrové elektrárne.

Najviac postihnutými boli pobrežné oblasti v prefektúrach Iwate, Mijagi a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, ktoré sa nachádza takmer štyristo kilometrov južne od epicentra. Jadrová elektráreň Fukušima I mala po prírodnej katastrofe poškodené tri zo šiestich reaktorov. Kvôli obavám z úniku rádioaktívnych materiálov a riziku kontaminácie boli evakuované státisíce obyvateľov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre