Japonsko zasiahla tropická búrka aj prudké dažde

SvetSpravodajstvo

Úrady odporučili evakuáciu obyvateľov.

V dôsledku prudkých dažďov, ktoré súvisia s tropickou búrkou Mawar, vznikli v Japonsku problémy v doprave, na sever a východe krajiny hrozia povodne a prívaly bahna. V meste Nišihara na ostrove Okinawa utrpela ťažké zranenia jedna osoba, sedem ľudí sa zranilo ľahko.

Očakáva sa, že v niektorých častiach stredného a západného Japonska naprší za deň až 350 litrov vody na meter štvorcový. Obyvateľom ohrozených oblastí bol odporúčaný presun do evakuačných centier.

V Tokiu chodci s dáždnikmi zápasili s vetrom, zatiaľ čo okolo nich lietali odlomené konáre stromov. Niektoré tokijské školy zrušili popoludňajšie vyučovanie. Silný dážď spôsobil meškanie alebo rušenie spojení rýchlovlakov, zastavená bola aj premávka trajektov.

Tropická búrka Mawar súostrovie priamo nezasiahla, dnes sa nachádzala nad Tichým oceánom asi 1500 kilometrov východne od Tokia. V Japonsku pršalo už predtým, avšak neďaleká tropická búrka nad oceánom zrážky podľa meteorológov ešte zintenzívnila.

Foto
Silný dážď a vietor spôsobili v mestách viaceré obmedzenia / TASR

Búrka sa z veľkej časti vyhla aj Filipínam a Taiwanu. Jeho východné pobrežie zasiahlo vlnobitie a severnú časť Filipín intenzívne zrážky. Vážnejšia situácia je na ostrove Guam, kde sa podarilo obnoviť dodávky elektriny iba na 28 percentách územia a len približne polovica obyvateľstva má prístup k dodávkam vody. Úrady odhadujú plné obnovenie dodávok elektriny do štyroch až šiestich týždňov. Pred čerpacími stanicami sa tvoria dlhé rady.

V čase, keď Mawar zasiahol Guam, mal ešte silu tajfúnu. Išlo vôbec o najsilnejší tajfún, aký ostrov zasiahol za posledných viac než 20 rokov. Škody, ktoré na ostrove spôsobil, sa zatiaľ nepodarilo vyčísliť.

 

Zdroj: TASR

Komentáre