Japonský modul má na Mesiaci potvrdiť prítomnosť vody

SvetZaujímavosti

Zhromaždené údaje budú neskôr použité v rámci americkej misie Artemis 3.

Japonský modul SLIM pristál v sobotu (20.1.) na Mesiaci len 55 metrov od pôvodne plánovaného miesta. Informovala o tom japonská agentúra pre výskum vesmíru, ktorá zároveň zverejnila prvé zábery sondy z Mesiaca.

V porovnaní s predchádzajúcimi sondami, ktoré pristáli niekoľko kilometrov od plánovaného miesta, odchýlka japonského modulu mala byť najviac 100 metrov. Krátko pred pristátím na povrch tiež vypustila rovery. Na Mesiaci doteraz úspešne pristáli len zariadenia bývalého Sovietskeho zväzu, Spojených štátov, Číny a Indie.

Foto
Japonský modul pristál úspešne na Mesiaci / TASR

SLIM po pristátí nadviazal spojenie s riadiacim centrom, pričom pre problém so solárnymi článkami čerpal energiu z batérií. Tri hodiny po pristátí preto sondu vypli.

„Na základe telemetrických údajov sú solárne články modulu SLIM natočené na západ. Ak slnečné lúče zasiahnu Mesiac zo západu, sme presvedčení, že tu je možnosť vyrábania energie,uviedla agentúra.

Zariadenia má potvrdiť prítomnosť vody na Mesiaci, ktorá by sa mohla v budúcnosti stať kľúčom k vybudovaniu základní. Povrch síce pripomína kamenistú púšť, ale na póloch, kde je terén členitý a preniká tam málo slnečného sveta, by sa podľa vedcov mohla nachádzať voda v tuhom skupenstve.

Zhromaždené údaje budú neskôr použité v rámci americkej misie Artemis 3. Jej cieľom je po viac než 50 rokoch vyslať ľudí na Mesiac. Jej štart nedávno odložili na september 2026.

 

Zdroj: TASR

Komentáre