Jazda Nostalgickým vlakom pripomenie storočnicu maratónu

VýchodZaujímavosti

Návštevníci môžu pomôcť aj pri obnove Turnianskeho hradu.

Aj v tomto roku pripravila košická Detská železnica tradičný Nostalgický vlak do Turne nad Bodvou. Tentokrát si jazdou pripomenú aj storočnicu Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

Práve v Turni nad Bodvou bolo miesto prvého štartu košického maratónu, ktoré si každoročne pripomíname a pripomenieme si aj tento rok položením vencov pri pamätníku prvého štartu. Okrem toho našich návštevníkov alebo výletníkov čaká aj bohatý program na Turnianskom hrade, kde sú pripravené workshopy či hry pre deti, vystúpenie sokoliarov, môžu si vyskúšať lukostreľbu. Zaujímavosťou bude aj stretnutie so zoológom, ktorý im vysvetlí o živote na hrade, aké zvieratá tam žijú, zaujímavosťou bude rovnako aj osadenie búdok pre sokoly,“ uviedla Zuzana Lehotská z Detskej železnice.

Bohatý program čaká na návštevníkov aj v samotnom podhradí Turnianskeho hradu.

„Je pripravený Deň rodiny na miestnom futbalovom ihrisku, budú tam rôzne atrakcie pre deti, občerstvenie, takže pozývame všetkých. Tento vlak, ktorým chodíme každý rok je výnimočný aj tým, že bežne sa osobnými vlakmi do Turne nedostanete, takže je to možno taká atrakcia, že len raz ročne s Detskou železnicou. Vlak zastaví aj v Dvorníkoch - Zádiele, to znamená, že tí, ktorí budú mať chuť a záujem prejsť za Zádielskou tiesňavou, je tu aj takáto možnosť,“ doplnila Lehotská.

Foto
Návštevníci si jazdou pripomenú aj storočnicu Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach / facebook.com/detskazeleznica

Okrem sprievodného programu môžu návštevníci pomôcť aj pri obnove Turnianskeho hradu.

„Keď budú prechádzať okolo vriec s pieskom alebo s kamením alebo iným stavebným materiálom, aby sa podujali a vyniesli také malé symbolické vrecko, podľa toho, kto si na aké trúfne, a takto aj pomohli OZ Castrum Torna, ktoré sa snaží o obnovu a rekonštrukciu tohto hradu,“ vyzvala Lehotská

Z košickej Hlavnej stanice odchádza vlak túto sobotu (16.9.) o 8.30 hod. Lístky sú dostupné na webe Detskej železnice. Podľa Lehotskej však môžete získať aj zvýhodnené vstupné:

„V tomto roku sme pripravili aj symbolický beh pre tých, ktorí si trúfnu odbehnúť od železničnej stanice až k pamätníku, čo je zhruba asi kilometer a pol, nie je to nič náročné, pozývame ich na taký symbolický beh za symbolické cestovné sto centov.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre