Symptómy je náročné rozlíšiť.
Zo Severnej Ameriky sa začal šíriť nový omikronový variant koronavírusu XBB 1.5., ktorý sa nazýva aj Kraken. Napriek pomenovaniu sa nevyznačuje výrazným postihnutím pacienta. Ide o vírusový kmeň, ktorý pravdepodobne vznikol pri koinfekcii dvoma druhmi vírusu. Jeho podiel sa v celkovej populácii nakazených zvyšuje. Zatiaľ to však nie je spojené s vyšším nárastom hospitalizovaných.
Primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Martin Novotný pre Rádio Košice uviedol, že symptómy je náročné rozlíšiť:
„Teraz máme veľmi veľkú zmes patogénov, ktoré spôsobia túto respiračnú syntomatológiu, takže správa sa to úplne rovnako ako ostatné varianty – bolesti svalov, kĺbov, teplota, nádcha, kašeľ, bolesti hlavy, hrdla, možno strata čuchu a chuti, ale nie je to automatické. Stále platí, už od prvých omikronových variantov, že najväčší problém majú skôr tí krehkí pacienti vo vyššom veku s ostatnými diagnózami.“
Aj keď na COVID-19 denne zomiera niekoľko Slovákov, tento variant sa však o to nepríčinil, keďže sa ho u nás zatiaľ nepodarilo sekvenovať. Podľa Novotného by sa k nám mohol dostať v ďalšej vlne. Výskum potvrdil, že zatiaľ čo XBB sa našej imunite vyhýba lepšie ako predchádzajúce verzie vírusu, ľudia, ktorí dostali tretiu alebo štvrtú dávku očkovania s účinkom aj proti omikronu BA.4 a BA.5, sú proti nemu lepšie chránení ako tí, ktorí nie sú vôbec zaočkovaní.
„Nemôžeme povedať, že stopercentne zabránia rozvoju infekcie, ale určite vieme, že závažnosť priebehu je omnoho nižšia, ako keď človek nie je očkovaný. Najväčší efekt z očkovania majú práve starší ľudia alebo ľudia s viacerými diagnózami, alebo ľudia s konečnými štádiami ťažkých ochorení.“
Karanténne opatrenia by sa nástupom nového variantu koronavírusu nemali meniť, čo potvrdil aj Novotný:
„Aj vzhľadom na to, že pacienti, ktorí prekonali COVID alebo boli očkovaní, sú kratšiu dobu nákazliví oproti tým, ktorí ešte neboli v kontakte. Väčšina populácie už nejakým spôsobom s covidom prišla do kontaktu.“
Domáca izolácia trvá päť dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom alebo odo dňa objavenia prvých klinických príznakov ochorenia, pokiaľ sa počas uplynulých 24 hodín u pozitívnej osoby nevyskytli príznaky, ktoré znemožňujú pracovnú činnosť. Zdravotný stav pacienta ale musí posúdiť lekár.
Mimoriadna situácia v súvislosti s koronavírusom trvá na Slovensku takmer tri roky. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková nám potvrdila, že rezort ju zatiaľ neplánuje zrušiť:
„Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 bude naďalej vyhlásená, avšak na odbornej úrovni prebiehajú rokovania o jej prípadnom zrušení. Ide o rozsiahle legislatívne zmeny, ktoré musia jednotlivé rezorty spraviť, aby sa zabezpečil plynulý chod krajiny vo všetkých zdravotníckych oblastiach.“
Najlepší spôsob, ako zostať zdravý z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska, je vyhnúť sa infekcii. Odborníci preto odporúčajú riadiť sa preventívnymi opatreniami a vyhýbať sa skupinovým stretnutiam, ak bude miera infekcie vo vašej oblasti vysoká.
Autor: RÁDIO KOŠICE