Je priekopníkom v operáciách pomocou virtuálnej reality. Profesor Shafi Ahmed zavíta do Košíc, kde predstaví najmodernejšie technológie v chirurgii

KošicePR INFO

Virtuálna realita bola prvýkrát predstavená vo videohrách ako zvláštny a futuristický koncept. Mnohí si mysleli, že sa v iných oblastiach nepresadí. Vďaka britskému chirurgovi a vášnivému futuristovi Shafimu Ahmedovi sa spočiatku nemožné stalo realitou a dnes si môžete pozrieť jeho operácie v 360-stupňovej perspektíve z ktoréhokoľvek kúta sveta.

Shafi Ahmed je svetovo uznávaný profesor, mnohými cenami ocenený chirurg, učiteľ, futurista, inovátor a podnikateľ. Ahmed je laparoskopický kolorektálny chirurg špecializujúci sa na kolorektálny karcinóm v nemocniciach The Royal London a St  Bartholomew’s Hospital. Jeho poslaním je zlúčiť svet medicíny, globálneho vzdelávania, virtuálnej a rozšírenej reality s cieľom demokratizovať a rozšíriť chirurgické vzdelávanie, aby bolo cenovo dostupné pre každého. Chce využiť silu konektivity, ktorá umožňuje spravodlivú chirurgickú starostlivosť.

Výskum virtuálnej reality, ktorý v súčasnosti prebieha, je zameraný na pomoc pacientom aj lekárom. Ahmed používa virtuálnu realitu na živé vysielanie chirurgických zákrokov po celom svete s cieľom naučiť chirurgov vykonávať rôzne postupy. V roku 2016 Ahmed naživo vysielal operáciu pacienta s rakovinou hrubého čreva vo virtuálnej realite pomocou 360-stupňovej perspektívy, aby ľudia na celom svete mohli pomocou technológie virtuálnej reality vidieť operáciu očami chirurga.

Foto
Dnes si môžete naživo vypočuť prednášku profesora Shafiho Ahmeda / SlovakiaTech Forum – Expo Košice

Shafi Ahmed je nielen špičkovým lekárom a operatérom, ale aj učiteľom. Je jedným z priekopníkov presadzovania využívania virtuálnej reality pri vzdelávaní. „Technológie virtuálnej reality sa dostali do štádia, kedy dokážeme poskytnúť vysoko realistický, pohlcujúci zážitok, ktorý pomáha ľuďom vložiť procedurálne techniky do pamäte, zoznámiť sa s ich pracovným prostredím a rozvíjať jemnejšie zručnosti, ako je komunikácia. Namiesto sledovania z diaľky alebo zvláštneho uhla budú študenti môcť vidieť naše operácie z pohľadu chirurga,“ vysvetlil profesor Ahmed.

Súčasná generácia študentov medicíny vyrástla vo veku, ktorý podporuje e-learning a vyhovujú im nové technológie. Podľa Ahmeda je v medicíne globálny nedostatok chirurgických zručností, najmä v rozvojovom svete. Žiaľ, za ostatných 200 rokov sa výučba chirurgov nijako nezmenila, preto je forma vzdelávania za využitia virtuálnej reality obrovským krokom vpred.

„Technicky máme takmer všetko, čo potrebujeme. Internet nám umožňuje streamovať operácie a návody po celom svete a nové náhlavné súpravy neustále zlepšujú kvalitu zážitku. Jedinou veľkou výzvou, ktorú musíme zvládnuť, je strach zo zmeny,“ myslí si profesor Ahmed. Zastáva názor, že nová metóda „zdieľaných“ operácií zvýši počet vyškolených študentov medicíny. Ako dodal: „Ak môžete učiť jednu osobu, prečo rovno neučiť 1000? Je to oveľa efektívnejšie.“

Ak si chcete pozrieť profesora Shafiho Ahmeda naživo, môžete tak urobiť už v stredu 21. septembra 2022 na 4. ročníku medzinárodnej konferencie a inovačného a technologického veľtrhu SlovakiaTech Forum – Expo 2022 v košickom Kulturparku (20. – 21. september 2022). Ahmed v Košiciach predstaví, ako bude vyzerať chirurgia budúcnosti.

Podľa zakladateľa a prezidenta SlovakiaTechu Juraja Miškova výber Ahmeda ako hlavného spíkra nebol náhodný: „Tento ročník SlovakiaTechu venujeme aj inováciám v zdravotníctve. Nové technológie, telemedicína, najnovšie mobilné aplikácie, informačné technológie či robotické prístroje neustále zlepšujú možnosti liečby. Som veľmi rád, že i naše slovenské univerzity a startapové projekty sa už v tejto oblasti majú čím pochváliť,“ uviedol Miškov.

Foto
Ahmed v Košiciach predstaví, ako bude vyzerať chirurgia budúcnosti / SlovakiaTech Forum – Expo Košice

SlovakiaTech Forum – Expo Košice 2022 okrem odborníkov na inovácie a nové technológie zo Slovenska i zo zahraničia svoje brány otvorí aj pre širokú verejnosť, ktorá si bude môcť i na vlastné oči pozrieť najhorúcejšie technologické novinky roka vrátane vodíkového superšportiaka MATADOR MH2 alebo slovenského vírnika NISUS. Vstup na SlovakiaTech 2022 je bezplatný, stačí, ak sa elektronicky registrujete na webe www.slovakiatech.sk.

Komentáre