Sú Košice mestom nelegálnych osád?

KošiceSpravodajstvo

Situáciu komplikujú nevysporiadané pozemky či nedostatok sociálnych pracovníkov.

Jedným z problémov, s ktorým dlhodobo bojuje metropola východu, sú aj nelegálne osady. Tých je na území mesta hneď niekoľko, ale riešenie tejto situácie nie je jednoduché, čo si uvedomujú aj Košičania. Ľudia bez domova a zo sociálne znevýhodneného prostredia sú rizikovou skupinou aj v súvislosti s pandémiou koronavírusu. V súčasnosti ich neohrozuje len COVID-19, ale aj tuberkulóza.

„Na Slovensku incidencia tuberkulózy v posledných rokoch klesá, ale aj napriek tomu by sme mali venovať zvýšenú pozornosť vyhľadávaniu chorých, najmä v rizikových skupinách obyvateľstva – medzi starými ľuďmi, v skupine nezamestnaných, asociálov a alkoholikov, v rómskej etnickej skupine. Ďalšou dôležitou úlohou je zvýšiť informovanosť obyvateľov, ktorých vedomosti o tuberkulóze sú zväčša nedostačujúce. Opätovné zavedenie plošného očkovania proti tuberkulóze nie je v kompetencii tunajšieho úradu,“ uviedla pre Košice Online vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach Veronika Tarkovská.

Foto
Jedna z osád / TV KOŠICE

Koncepcia riešenia nelegálnych osád

Košickí mestskí poslanci minulý rok v júli odobrili uznesenie o riešení nelegálnych osád. Poslanec mestskej časti Juh Stanislav Tkáč prostredníctvom otvoreného listu vyzval primátora a zastupiteľstvo, aby začali riešiť tento problém, ktorý sa týka celého územia Košíc:

„Myslím si, že keď to jedno vedenie mesta začne, ani to nestihne dokončiť. Bude v tom musieť pokračovať ďalšie vedenie. Podľa mňa mala byť už dávno zriadená nejaká pracovná skupina, ktorá by sa venovala len tomuto problému. V prvom rade malo mať mesto už za sebou rokovania s vlastníkmi pozemkov v zmysle tej koncepcie riešenia nelegálnych osád, kde by si ujasnili, čo s ktorou konkrétnou osadou chcú spraviť, ako to riešiť.“

Podľa Tkáča by jedným z čiastkových riešení mohlo byť aj zlegalizovanie pozemkov:

„Vlastníkom pozemkov, na ktorých sú tie osady, mala byť navrhnutá nejaká pomoc, jednak právna, jednak dohodnúť s nimi postup krokov, ako to chce mesto riešiť. Či niektorú osadu chce nechať na tom istom mieste zlegalizovaním pozemkov s tým, že vyplatí vlastníkov, alebo sa mesto rozhodne, že na tomto pozemku nie je vhodná osada a zlegalizovať obydlia a bude sa to snažiť presunúť niekde inde, možno zriadením nízkokapacitných nájomných bytov s využitím fondov s podmienkami, ktoré budú musieť ľudia dodržiavať.“

Pozemky

Vedenie mesta argumentuje tým, že riešenie tejto situácie komplikuje aj problém s vysporiadaním pozemkov či nedostatkom sociálnych pracovníkov.

„Hľadáme správne riešenia, ale treba si uvedomiť, že nedokážete na správnu cestu z večera do rána posadiť akúkoľvek rodinu, ktorá tú našu pomoc potrebuje. Zrušiť osadu jednoducho zo dňa na deň nemôžete a hlavne, ak ide o osadu alebo o osadníkov, ktorí majú platné nájomné zmluvy so záhradkármi, pričom im tieto pozemky prenajali. Môžeme len robiť naozaj tú sociálnu prácu v teréne. Snažíme sa robiť nábor, ale, žiaľ, je taký, že o túto sociálnu prácu v teréne jednoducho nie je veľký záujem,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček s tým, že s týmto problémom bojuje viacero samospráv:

„Je úplne bežné, že v zahraničí v bytovom dome, kde žije 25 rodín, pripadá 15 – 20 ľudí, ktorí sa o nich starajú v rámci sociálneho programu. To sú obrovské zdroje, na ktoré tento štát nie je pripravený.“

Komentáre