Je to volanie o pomoc, hovoria lekári: Cez prázdniny pribúda detí intoxikovaných liekmi a alkoholom

SlovenskoZaujímavosti

Užívanie liekov a návykových látok u detí sa stáva čoraz väčším problémom. Najrizikovejším obdobím sú letné prázdniny.

Foto
Často ide o demonštratívne pokusy, ktorými chcú deti upozorniť na svoje problémy. Že sa niečo deje. Je to jednoducho volanie o pomoc. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Všetko čo človek užije, môže byť liek  aj jed. Záleží iba na dávke. (Theofrastus Bombastus von Hohenheim, stredoveký lekár a alchymista známy ako Paracelsus)

 

Na oddelení urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb v Bratislave riešia lekári takmer každý deň intoxikovaných detských pacientov. Najmä počas leta a školských prázdnin, keď majú deti viac príležitostí na konzumáciu alkoholu, návykových látok a liekov,  vyzývajú odborníci rodičov, aby boli pozorní a ostražití.

„Kolegovia na urgentnom príjme denno-denne riešia deti, ktoré zámerne požili lieky alebo návykové látky. Mnohokrát sa týmto situáciám dá zabrániť. Apelujeme hlavne na rodičov starších detí, ktorých sa tento problém týka najviac. Mladšie deti lieky, prípadne alkohol užijú skôr náhodne, v nestráženej chvíli. Ale aj na to je potrebné dávať počas prázdnin väčší pozor," hovorí riaditeľ Národného ústavu  detských chorôb Peter Bartoň.

Foto
Lekári sa s úmyselnými intoxikáciami stretávajú najčastejšie u detí od 13-tich až 14-tich rokov až do dospelosti. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Pomoc! Niečo sa deje

Ak sú napríklad lieky voľne dostupné, uložené v domácnosti na prístupnom mieste, a ak u dieťaťa dôjde k nejakej pohnútke, môže kedykoľvek a v akomkoľvek množstve tieto lieky užiť, potvrdzujú vlastnú skúsenosť s takýmito prípadmi lekári z ústavu.

„Takéto konanie môže byť buď demonštratívne alebo cielené. Smeruje k poškodeniu zdravia alebo aj k ukončeniu života. Často ide o demonštratívne pokusy, ktorými chcú deti upozorniť na svoje problémy.  Že sa niečo deje. Je to jednoducho volanie o pomoc. Nezriedka užijú  lieky, ktoré sú predpísané dieťaťu samotnému alebo niekomu z rodinných príslušníkov,“ dodáva Marcel Brenner, primár oddelenia urgentného príjmu NÚDCH.

Rodičia by preto v domácnosti nemali lieky v žiadnom prípade držať na mieste, kde ukladajú aj iné zdravotnícke pomôcky a prostriedky, napríklad na poskytnutie prvej pomoci ako sú náplasti, obväzy a podobne.    

Foto
Odborníci zároveň upozorňujú, že závažnou okolnosťou je kombinácia liekov s alkoholom alebo inými návykovými látkami, keď sa môže negatívny účinok viacerých látok na organizmus znásobiť. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Smrtiaca kombinácia

Otravy a intoxikácie liekmi môžu vyvolať menej závažné, ale aj vážnejšie až extrémne vážne stavy, sprevádzané ťažkou poruchou vedomia. Vážnejšie stavy si potom môžu vyžiadať aj niekoľkodňovú hospitalizáciu.

Lekári sa s úmyselnými intoxikáciami stretávajú najčastejšie u detí od 13-tich až 14-tich rokov až do dospelosti. Pomer takýchto prípadov u dievčat a chlapcov je zhruba rovnaký.

Odborníci zároveň upozorňujú, že závažnou okolnosťou je kombinácia liekov s alkoholom alebo inými návykovými látkami, keď sa môže negatívny účinok viacerých látok na organizmus znásobiť. Najčastejším toxickým účinkom užitia liekov je fyzický a psychický útlm.

„Rozhodujúce je, koľko liekov, aký typ látky, prípadne ich kombinácie užilo dieťa. Ak si rodičia nie sú istý, vždy je lepšie vyhľadať lekára. Pomôže, ak z domu donesú prázdne blistre, obaly od liekov alebo obaly od užitých látok,“ vysvetľuje primár Brenner.

V roku 2020 bola všeobecne na Slovensku najčastejšou príčinou samovrážd otrava liekmi. Najčastejšie to boli antiepileptiká, sedatíva, hypnotiká a antiparkinsoniká. Jedna tretina samovrážd bola spáchaná pod vplyvom alkoholu, prípadne inej návykovej látky. U detí do 14 rokov bolo vlani zaznamenaných 30 pokusov o samovraždu (25 dievčat a 5 chlapcov).   

Foto
Je veľmi dôležité, aby boli deťom oporou, trávili s nimi čo najviac času, aktívne sa zaujímali o ich pocity, prostredie, dianie okolo nich, o ich kamarátov. (Ilustračná fotografia) / Košice Online

Alkohol, cigarety a hádky

Lekári rodičom odporúčajú, aby si všímali akúkoľvek zmenu v správaní dieťaťa. Pripomínajú, že je veľmi dôležité, aby boli deťom oporou, trávili s nimi čo najviac času, aktívne sa zaujímali o ich pocity, prostredie, dianie okolo nich aj o ich záujmy a kamarátov.

Psychológovia upozorňujú, že vek medzi 13 a 17 rokom je veľmi dôležitým obdobím života, kedy by mali rodičia svojim deťom venovať oveľa viac pozornosti.

„V rodine sa najmä počas prázdnin, treba sa zamerať na odstránenie rizikových činiteľov. Dospelí by pred deťmi nemali konzumovať tabak ani alkohol. Je tiež vhodné redukovať hádky medzi rodičmi a vyplniť dieťaťu voľný čas,“ hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica.  

„Rodič by si mal všímať zmeny v správaní dieťaťa. Stratu záujmov, agresivitu, uzavretosť, klamanie, neskoré príchody domov, zmeny nálad dieťaťa, zhoršený prospech v škole, únavu, podozrivé predmety ale aj neznámu spoločnosť na sociálnych sieťach, či v realite,“ dodáva odborník.

„Nenechávajte deti samotné robiť ťažké rozhodnutia. A nechávajte ich s pocitom, že sú na svoj problém samy,“ odkazujú rodičom lekári.

Foto
Nenechávajte deti samotné robiť ťažké rozhodnutia. Nechávajte ich s pocitom, že sú na svoj problém samy, odkazujú rodičom odborníci. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

INTOXIKÁCII LIEKMI U DETÍ - PREVENCIA A PRVÁ POMOC


PREVENCIA

►lieky ukladajte v uzamykateľných nádobách alebo priestoroch mimo dosahu detí

►neskladujte lieky v obaloch od potravín, alebo v iných ako pôvodných obaloch

►neužívajte lieky pred deťmi, rady totiž napodobňujú dospelých

►vysvetľujte deťom, že lieky nie sú cukríky a že ich nesmú voľne konzumovať

►ak dávate deti k starým rodičom, skontrolujte kde a ako majú uložené lieky

►nepoužité, nepoužívané a expirované lieky zbytočne doma neskladujte a odovzdajte ich v lekárni

►v žiadnom prípade neodhadzujte lieky do koša alebo kontajnerov, deti ich pri hraní môžu nájsť


PRVÁ POMOC

►ak pristihnete dieťa ako práve prehltlo lieky, okamžite volajte záchrannú zdravotnú službu alebo svojho lekára

►z úst odstráňte zvyšky tabliet a vypláchnite ústa

►bez konzultácie nikdy nevyvolávajte vracanie a nikdy nevyvolávajte vracanie u detí mladších ako 6 mesiacov (nemajú ešte vyvinuté reflexné vracanie)

►ak vám lekár odporučí vyvolať vracanie, prehnite si dieťa cez koleno tak, aby malo hlavu nižšie ako trup a podráždite mu koreň jazyka prstom, alebo rúčkou lyžičky

►podajte dieťaťu aktívne uhlie (čierne uhlie – Carbosorb, Carbotox, Carbocit) v množstve 10 až 20 rozdrvených a rozmiešaných tabliet v primeranom množstve vody

►ak veziete dieťa do nemocnice, malo by ležať na sedadle položené bruchom cez kolená dospelého s hlavou otočenou nabok, aby nevdýchlo zvratky

►zoberte so sebou zvyšky užitých liekov, blistre a obaly z liekov alebo iných užitých látok

►otravu nepodceňujte, už požitie dvoch tabliet niektorých liekov môže spôsobiť vážne ťažkosti


 

Zdroj: NÚDCH/NCZI/npz.sk

Komentáre