Jedenásty ročník Memoriálu Michala Bozogáňa v znamení silnej konkurencie. Košičania sa však nestratili

KošiceŠport

Karate klub Union Košice zorganizoval v sobotu jedenásty ročník Memoriálu Michala Bozogáňa. Na troch tatami v športovej hale na Palackého ulici sa včera predstavilo celkovo 387 pretekárov z 36 klubov zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Rumunska a Česka.

Foto
Jedenásty ročník Memoriálu Michala Bozogáňa priniesol stovky krásnych zápasov / KOŠICE ONLINE

„Škoda, že neprišli aj srbskí pretekári, ktorí sa pôvodne prisľúbili. Sme však v prvom rade stredoeurópskym turnajom a šesť krajín predstavuje výbornú konkurenciu,“ uviedol riaditeľ pretekov Peter Bozogáň, ktorý organizuje Memoriál na pamiatku syna Miška už vyše desiatich rokov. V tradičných priestoroch haly SOŠ Železničnej sa rozdávali poháre v disciplínach kata a kumite (súborné cvičenia a zápas). „Oveľa väčší zápas je vždy o kumite a katu sme robili až od kategórie kadetov. Vo februári sa totiž uskutočnia majstrovstvá Európy v ruskom Soči a chceli sme tak dať pretekárom možnosť zacvičiť si ešte pred samotným šampionátom.“

Najúspešnejším klubom sa stal so ziskom 33 medailí, vrátane trinástich zlatých, ukrajinský klub Union Ľvov.

„Podobne tomu bolo aj pred rokom a treba povedať, že Ukrajinci k nám prišli vo veľmi silnej zostave. Ich výprava mala cez 50 pretekárov a mali teda kvantitu i kvalitu. Mali tu totiž aj veľa reprezentantov, majstrov Európy i sveta. Ich dominancia teda neprekvapila,“ poznamenal šéf Karate Klubu Union Košice.

V silnej medzinárodej konkurencii sa nestratili ani domáci pretekári. Členka usporiadateľského klubu Karate Klub Union Košice Zuzana Schwartzová vybojovala zlato v kumite žien do 61 kilogramov, ku ktorému pridala bronz v cvičeniach kata.

„Kata nepatrí medzi moje domény a ten bronz ma celkom potešil. V kumite som mala vo svojej kategórii iba Slovenky, ktoré som poznala. Prvá predstavuje tvrdší typ pretekárky a mala som z nej menšie obavy. S druhou aj trénujem a tak sme sa dobre poznali,“ okomentovala svoju cestu za pohármi Zuzana Schwartzová. Na domácom tatami tak potvrdila pozíciu favoritky a vlajkovej lode klubu Union Košice. „Nebrala som to ako nejakú povinnosť, skôr ako zadosťučinenie. Touto formou sa môžem poďakovať trénerovi za to, čo pre nás robí.“

V rámci jedenásteho ročníka Memoriálu Michala Bozogáňa zabodovali aj pretekári ďalšie košického klubu KKK, čiže Karate Klub Kretovič. V kategórii mladších žiačok vybojovala striebro Simona Kulíková a do klubovej vitríny pribudlo aj ďalších sedem bronzových medailí.

„Na tento turnaj chodievam dlhé roky a z roka na rok je tu lepšie obsadenie. Hlavne z Ukrajiny prišli naozaj špičkoví pretekári. Videli sme tu veľa medailistov z majstrovstiev sveta i Európy a som rád, že medzi nich patrí i moja zverenkyňa Viktória Pillarová, ktorá už získala dve medaily a Európy a jednu na svete. Celkovo sme sem priviedli 23 pretekárov a viacerým sa zadarilo veľmi pekne. Vždy je to tak, že uspeje ten, kto sa zúčastňuje pravidelne tréningového procesu a potom je ochotný nechať v zápase dušu,“ vyslovil sa šéf klubu František Kretovič.

Ako nám ďalej prezradil, s usporiadateľom Petrom Bozogáňom sú dlhoročnými priateľmi a ide dokonca o jeho žiaka. „Trénoval som ho dlhé roky a dnes má svoj klub. Zároveň sme aj rivalmi, ale je to zdravá rivalita. Nemáme problém objednať spoločný autobus na turnaje a my i naši zverenci sú v prvom rade priateľmi. Keď sa však raz pozdravíme na tatami a rozhodca povie „hajime“, čiže „začnite“, tak priateľstvo končí a každý chce zvíťaziť,“ pousmial sa F. Kretovič.

Spoločnou snahou všetkých funkcionárov je vychovať pretekárov, ktorí budú šíriť dobré meno slovenského karate. V tomto smere získali novú motiváciu v podobe zaradenia karate do programu olympijských hier v roku 2020.

„Všetci karatisti sú šťastní, že si užijeme karate na olympiáde. Nebude však ľahké dostať sa tam,“ zamyslel sa Peter Bozogáň. „Nebude to totiž tak, ako na iných šampionátoch, kde sa dostane aspoň jeden pretekár z každého štátu. Kľúč je taký, že do každej kategórie sa dostane len desať najlepších pretekárov sveta podľa rankingu. Samozrejme, my sa vopred nevzdávame a každý karate tréner má ambíciu vychovať olympionika.“

Podobne to vníma aj František Kretovič: Nie sme bez šancí, pretože momentálne sú štyri naše karatistky v predbežnom výbere. Sú tam Suchánková, Tatarová, Kováčiková a Semaníková. Je teda veľká šanca, že niektorá z nich sa dostane až na olympiádu. Závisieť bude od bodov získaných na desiatich podujatiach Svetového pohára. Zaradenie do olympijského program v každom prípade karate veľmi pomôže. Vďaka tomu sú naši pretekári zaradzovaní do národného športového centra, či do Dukly Banská Bystrica. Získavajú väčšiu podporu, viac peňazí na tréningový proces a z toho by mali plynúť aj lepšie výsledky.“

Galéria k článku

Olympiáda je však zatiaľ ďaleko a Košičania sa v tejto chvíli sústredia skôr na výzvy, ktoré prinesie rok 2018.

„Do spomínaného Soči vyšleme za náš klub Janka Fuzera v kategórii juniorov do 84 kilogramov a okrem toho nás čakajú ďalšie súťaže na Ukrajine, v Poľsku, v Maďarsku, v Čechách či v Rumunsku. Novinkou je však aj vyslanie troch zástupcov do Soči na skúšky na medzinárodných rozhodcov. Tam pôjdu traja zverenci z nášho klubu – môj syn Peter, Peťo Kožák a Stano Šimko. Držíme im palce, aby tie skúšky zvládli, pretože ide o dosť ťažké skúšky,“ priblížil najbližšie výzvy košického karate P. Bozogáň, ktorého sme požiadali aj o rekapituláciu nedávno skončeného roku 2017. „Z pohľadu klubu išlo o celkom slušný rok. Máme za sebou veľa európskych pretekov, Zuzka Schwartzová vybojovala medailu na akademických majstrovstvách Európy v Portugalsku. Máme majstrov Slovenska, máme víťazov iných turnajov. Trošku ma mrzí len to, že trénovať prestali viacerí „hotoví“ pretekári. Máme však veľa nových detí a verím, že z nich vychováme ďalších úspešných športovcov.“

Na rok 2017 bude spomínať s úsmevom aj spomínaná úspešná košická karatistka Zuzana Schwartzová.

„Tak ako povedal tréner, podarilo sa mi obhájiť bronz na akademických majstrvstvách Európy a vo februári teraz zabojujem o miestenku na akademických majstrovstvách sveta v Tokiu. Určite by som sa tam chcela dostať, veď Japonsko je kolískou karate a ja navyše tento rok končím vysokú školu. Išlo by tak o rozlúčku s akademickou scénou,“ dodala večne usmiata Zuzka.

 

Medailová bilancia 11. ročníka Memoriálu Michala Bozogáňa (zlato, striebro, bronz, celkovo)

1.

Union Lviv

13

10

10

33

2.

KK IGLOW Spišská Nová Ves

4

4

3

11

3.

Justitia Fuji-Yama SE

3

3

1

7

4.

Karate Klub KATSUDO Sabinov

3

2

5

10

5.

KARATE KLUB SHIHAN POPRAD

3

2

1

6

6.

ŠK CMK Banská Bystrica

3

1

1

5

7.

ŠKM-KK Stará Ľubovňa o.z.

2

2

2

6

8.

Goju-kai Budapest

2

2

2

6

9.

ŠPORTOVÁ ŠKOLA KARATE

2

1

3

6

10.

MŠK Žiar nad Hronom

2

1

3

6

11.

YAMABUSHI Bydgoszcz

1

3

1

5

12.

Union Košice

1

2

7

10

13.

Clubul Sportiv Shogunul

1

1

4

6

14.

A.C.S.SAKURA CAREI

1

1

1

3

15.

Budo Fight Karate Klub

1

1

1

3

16.

Karate Klub Detva

1

0

2

3

17.

Športové združenie TJ Metropol Košice

1

0

2

3

18.

Karate Klub TORADE Liptovský Mikuláš

1

0

1

2

19.

Harasuto Lodz

1

0

1

2

20.

MŠK karate Vranov

1

0

0

1

21.

Spartak Myjava

0

3

5

8

22.

Karate Klub Junior Prešov

0

3

3

6

23.

Karate Klub KRETOVIČ Košice

0

1

7

8

24.

Klub Karate NIDAN Zawadzkie

0

1

6

7

25.

Karate klub Slávia UPJŠ Košice

0

1

4

5

26.

TJ Rapid Bratislava

0

1

2

3

27.

FARMEX Nitra

0

1

1

2

28.

Športový klub Keido Košice

0

0

2

2

29.

Karate Klub Sabinov, o.z.

0

0

1

1

30.

Karate klub MP Brezno, o.z.

0

0

1

1

31.

MŠK KK Kežmarok

0

0

1

1

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre