Jedinečný betlehem u prešovských františkánov je sprístupnený počas celého roka

PrešovZaujímavosti

Niektoré sošky sa pohybujú.

V Kostole svätého Jozefa v Prešove sa nachádza unikátny betlehem v podobe mestečka nielen s typickými postavami, ale aj rôznymi remeselníkmi. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že niektoré sošky sa pohybujú. Františkán brat Tomáš pre Rádio Košice povedal, že nápad postaviť takýto betlehem vznikol v roku 2016, pričom sa inšpirovali v Ríme:

„Keď sme sa vrátili z Ríma, tak hneď sme začali hľadať spôsob, ako by sme mohli získať tieto sošky. Postupne sme sa snažili zhotoviť krajinku a v talianskej Padove sa dokupovali sošky. Rozširovať sa už nebude, nakoľko nás nepustí priestor. Snažíme sa, ak je možnosť, dokúpiť nejakú sošku. Tento rok je tam nová soška, ale to už nechám na tých, ktorí si prídu pozrieť betlehem, aby zistili, ktorá soška je nová.“

Betlehem je každý rok mierne upravovaný, nedávno sa menilo jeho pozadie. Keďže františkáni si pripomínajú 800. výročie od prvých jasličiek, ktoré v talianskom meste Greccio postavil svätý František, prešovský betlehem bude sprístupnený počas celého roka.

„Niektoré naše kláštory a kostoly sa rozhodli, že ak majú priestor, aby betlehem mohol byť sprístupnený počas celého roka, tak ho nechajú. Náš kostol má takýto priestor, takže betlehem ostáva celý rok. Do 2. februára je sprístupnený celý deň, mimo svätých omší, to znamená, do 16.30 hod. Po svätej omši sa ešte chvíľa necháva. Po 2. februári bude sprístupnený stále poobede, od 15.00 hod. do svätej omše a v nedeľu mimo svätých omší,“ dodal brat Tomáš. 

Jednou zo zaujímavostí betlehema je, že má troch kráľov, ktorí putujú za Ježišom a ďalších troch kráľov, ktorí sa mu klaňajú. Jeho súčasťou sú aj relikvie jaslí a svätého Františka.

Komentáre