Jedna z prešovských základných škôl má zrekonštruovaný pavilón

PrešovSpravodajstvo

Okrem iného bolo potrebné demontovať a opätovne nainštalovať fotovoltické panely.

Na Základnej škole na Bajkalskej ulici v Prešove sa od októbra minulého roka rekonštruoval pavilón B. Stavebné práce, ktoré boli v týchto dňoch ukončené, sa realizovali na streche, strope aj v interiéri. Napriek statickým posudkom, ktoré vyhodnotili jednotlivé pavilóny ako stabilné, viaceré miesta vykazovali stavebné kazy. V jednej z tried vlani v marci spadla omietka, nikto sa však nezranil.

Súčasťou projektu bola rekonštrukcia poškodenej krytiny a izolácia strechy. V interiéri sa vo vybraných častiach opravila podkladová konštrukcia podláh. Natiahli sa vnútorné vápenné omietky stropov, vymaľovali sa steny, sokel aj strop. Zároveň bolo potrebné demontovať a opätovne nainštalovať fotovoltické panely, ktoré na streche slúžia ako solárna elektráreň.

„Financovať rekonštrukciu tohto pavilónu z vlastného rozpočtu nebolo v súčasnej situácii pre nás ako samosprávu vôbec jednoduché. Stáli sme pred voľbou buď celý pavilón zrušiť, prípadne obmedziť výučbu na škole, alebo napríklad aj skrz úsporné opatrenia na prevádzke mestského úradu nájsť prostriedky na riešenie súčasného nevyhovujúceho stavu. Som rád, že toto rozhodnutie padlo a dnes vidíme jeho pozitívny výsledok,“ uviedol primátor Prešova František Oľha.

Foto
Na Základnej škole na Bajkalskej ulici v Prešove sa zrekonštruoval pavilón B / TASR

Prešovská radnica preberá do svojho majetku solárnu elektráreň, ktorá bude dlhodobo prinášať prostriedky do rozpočtu mesta a kompenzovať podobné výdavky spojené s nevyhnutnými rekonštrukciami či opravami. Po niekoľkoročnej pauze bola vlani opätovne spojazdnená. Pri školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta by mali pribudnúť ďalšie štyri fotovoltické elektrárne a nové tepelné čerpadlá.

Riaditeľka Slávka Dudinská spresnila, že Základnú školu Bajkalská navštevuje zhruba 370 žiakov, pričom rekonštrukcia pavilónu B za vyše 175-tisíc eur z rozpočtu mesta sa dotkla takmer polovice z nich:

Pavilón B sme síce museli z dôvodu rekonštrukcie úplne uzavrieť, ale všetkých žiakov sa nám podarilo dočasne premiestniť do iných tried a neobmedziť tak výchovno-vzdelávací proces. Verím, že tento proces opráv a rekonštrukcií nekončí. Naša škola je zapojená aj v ďalších dvoch projektoch zameraných na havarijné stavy, pričom v jednom z nich sa nám už podarilo aj uspieť. Opravy v hodnote približne 110-tisíc eur teraz čakajú našu telocvičňu a jej sociálne zariadenia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre