Jednotkou Pirátskej strany – Slovensko je jej líderka Zuzana Šubová

SlovenskoSpravodajstvo

Prioritami sú sociálna oblasť, reforma štátnej správy, nulová tolerancia voči korupcii či školstvo.

Pirátsku stranu – Slovensko do predčasných parlamentných volieb povedie jej predsedníčka Zuzana Šubová. Druhé miesto na kandidátke patrí historikovi Michalovi Pírekovi, ďalej nasledujú ekonómka Dajana Maxian Rosová, doktor Ján Berceli, geodetka Dagmar Kačíreková, projektová manažérka Veronika Kvetáková, bývalý policajný vyšetrovateľ Drahomír Širúčka a aktivistka Lenka Hamšíková.

V prvej dvadsiatke sú odborník na IT Juraj Krátky, prešovský mestský poslanec Martin Eštočák, husľový virtuóz Peter Uličný, doktorka Dana Miri, športovkyňa Iveta Klačanská, informatik Jaroslav Nosáľ, inšpektor úradnej kontroly potravín Norbert Astaloš či koučka Karolína Ivanová.

„Všetci sú to vlastenci, aktívni ľudia, ktorí sa už nemôžu pozerať na to, kam Slovensko smeruje,“ vyhlásila Šubová s tým, že kandidátku tvorili zodpovedne a zohľadňovali kritériá vrátane rodovej rovnosti, regionálneho rozdelenia, odbornosti, morálnej integrity kandidátov a ich schopnosti byť prínosom pre občanov v parlamente.

Foto
Pirátsku stranu – Slovensko do predčasných parlamentných volieb povedie jej predsedníčka Zuzana Šubová / TASR

Prioritami strany sú sociálna oblasť, reforma štátnej správy, digitalizácia, nulová tolerancia voči korupcii či školstvo a vzdelávanie. Zároveň chce zastaviť odlev mozgov do zahraničia. V pláne majú aj komplexnú reformu štátnej správy a jej odpolitizovanie. Šubová tvrdí, že infraštruktúra štátnej správy je v katastrofálnom stave a absentuje v nej odbornosť.

Cieľom Pirátskej strany je otvorené vládnutie, zvýšenie transparentnosti a zvyšovanie dôvery občanov v štát. Okrem iného chcú zmeniť volebný zákon, upraviť oblasť referenda či umožniť kandidovanie občanov do parlamentu a europarlamentu bez podpory politických subjektov.

Pirátska strana deklaruje dodržiavanie siedmich princípov dobrého vládnutia, medzi ktoré patrí napríklad zásluhovosť. Krajinu by mali podľa nej viesť tí, ktorí si to zaslúžia schopnosťami, vedomosťami a skúsenosťami. Princípmi strany sú aj dodržiavanie národnostnej, rasovej a náboženskej tolerancie, právny štát, sociálna spravodlivosť či starostlivosť o životné prostredie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre