Jednu z programových sekcií Art Film Festu zostavoval aj Marko Škop

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Svoj vlastný film uvedie už o pár dní v Karlových Varoch.

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest je v plnom prúde. Diváci si môžu pozrieť filmy rôznych žánrov z celého sveta, ktoré sú rozdelené do jednotlivých programových sekcií. Jednu z nich zostavoval aj slovenský režisér a východniar Marko Škop. Rodák z Prešova sa najprv venoval tvorbe dokumentárnych filmov zo šarišského prostredia. Neskôr natočil svoj celovečerný hraný debut Eva Nová, ktorý získal viacero ocenení, napríklad na známom festivale v Toronte či v rámci národnej ceny Slnko v sieti.

Publiku ponúka pestrú paletu svojich obľúbených filmov a tvorcov. „Vybral som šesť filmov, tri dokumentárne a tri hrané filmy. Jeden titul sa volá Tiene zabudnutých predkov od režiséra Sergeia Parajanova, ktorý sa odohráva na Podkarpatskej Rusi. Pretože je aj o Rusínoch, tak som si myslel, že by východniarov mohol zaujímať,“ uviedol pre Košice Online Škop.

Ďalšími filmami, ktoré sa budú premietať v rámci sekcie Marko Škop pozýva, sú Psie dni, Akt zabitia, Grey Gardens, Srbenka a Nezízaj mi do taniera. „Potom je tam ďalších päť filmov, ktoré prepája asi najviac téma existenciálnej úzkosti. To je, myslím si, jeden zo základných životných pocitov u každého človeka a možnože všetky ostatné emócie sú len klamstvo, ale to je niečo, s čím sa konfrontujeme všetci, a to máme spoločné. Je tam film rakúsky, americký. Je tam dokument z Chorvátska, tiež ďalší hraný film, ktorý je z Balkánu. Snažil som sa o takú pestrú ponuku a mám nádej, že zaujme,“ vysvetlil Škop.

Foto
Marko Škop / Peter Stas

Niektoré z filmov uviedol v Košiciach osobne. „Film Psie dni veľmi zaujímavého rakúskeho režiséra Ulricha Seidla, ktorý je takým zlým dieťaťom rakúskeho filmu, ale myslím si, že aj svetového filmu. Uvádzam ďalší film, je to chorvátsky film Nepozeraj sa mi do taniera o súčasnej tínedžerke, ktorá v komplikovanom sociálnom prostredí si hľadá svoju cestu alebo hľadá si svoje miesto vo svete,“ dodal režisér.

Diváci sa čoskoro môžu tešiť aj na nový film z dielne Marka Škopa s názvom Nech je svetlo. Prvýkrát bude uvedený na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Ako povedal on sám, do slovenských kín zamieri na jeseň: „So svojimi priateľmi a kolegami sme dokončili nový hraný film, ktorý sa volá Nech je svetlo. Čaká nás o niekoľko dní premiéra na filmovom festivale v Karlových Varoch. Som veľmi zvedavý, samozrejme, na reakciu festivalového publika a odbornej verejnosti a možno ešte viac som zvedavý na reakciu bežných divákov v kinách. Tento film Nech je svetlo v hlavnej úlohe s Milanom Ondríkom vstupuje do slovenských kín v septembri.“

Na Slovensku sa v poslednej dobe produkuje viac filmov. Niektoré z nich sú z réžie talentovaných mladých tvorcov. Jedným z nich je aj film Ostrým nožom od Theodora Kuhna, ktorý sa premieta aj na tohtoročnom Art Film Feste. Mladých filmárov povzbudzuje aj Marko Škop: „Overené recepty na nič neexistujú, ale ak človek niečo chce robiť, tak najdôležitejšie je neprestať. Nájsť si svoju vnútornú tému alebo vnútorné témy, robiť to, čo človeka baví a keď v tom nachádza radosť a neprestane a nevzdá sa, tak vždy prídu aj nejaké výsledky.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre