Jedným z laureátov Krištáľového krídla sa stal Milan Kolcun

SlovenskoZaujímavosti

Aktualizované 12.25 hod.

V priestoroch Slovenského národného divadla v Bratislave sa včera (4.3.) uskutočnil 26. ročník odovzdávania ocenení Krištáľové krídlo za rok 2022, ktoré si prevzali osobnosti z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry. O laureátoch v desiatich kategóriách a mimoriadnych oceneniach rozhodli odborné poroty a Veľká porota.

V kategórii divadlo a audiovizuálne umenie bola ocenená filmová a divadelná herečka Judit Pecháček (Bárdos), ktorá vlani okrem iného hrala v snímke Iva Trajkova Piargy. Laureátkou Krištáľového krídla v kategórii filantropia sa stala Eva Turáková, zriaďovateľka Špeciálnej základnej školy s materskou školou pre deti s autizmom v Prešove, ktorá minulý rok oslávila 15. výročie a v súčasnosti ju navštevuje 160 detí. Ocenenie v kategórii hudba si prevzali virtuózni umelci Janoska Ensemble. Minulý rok vydali tretí album The Big B´s, ktorý sa umiestnil vo svetových rebríčkoch klasickej hudby.

Foto
Krištáľové krídlo získal aj legendárny turistický sprievodca mestom Košice Milan Kolcun / TASR

Medzi ocenenými v kategórii publicistika a literatúra je glosátor, spisovateľ, prekladateľ a legendárny turistický sprievodca mestom Košice Milan Kolcun, ktorý vydal knižnú podobu svojich vedomostí z dejín v metropole východu s názvom Potulky mestom Košice. Rovnomennú reláciu má viac ako 15 rokov v Rádiu Košice a v divadle vlastnú tolkšou Bez šepkára.

„Ďakujem za množstvo gratulácií od prajných Košičanov z celého sveta. Je to pocta vám, kvôli vám vymýšľam každý mesiac ďalšiu tému Potuliek. Kvôli humornému objavovaniu ďalších a ďalších osobností Košíc som si vymyslel aj tolkšou Bez šepkára. Teší ma žiť v tomto meste, kde si vždy nájdeme k sebe napokon cestu,“ uviedol pre Košice Online Milan Kolcun. 

Držiteľmi Krištáľového krídla v kategórii hospodárstvo sa stali Zdeněk Březovják a Ján Koščo, spoluzakladatelia prešovskej spoločnosti Canor na výrobu audioproduktov vrátane elektrónkových zariadení, ktoré kontrolujú vlastným systémom Aladdin. V kategórii populárna hudba bol ocenený spevák Adam Ďurica, ktorého skladby zo šiesteho štúdiového albumu Naše hriechy patria medzi najhranejšie v slovenských rádiách a vlani zbilancoval svoju doterajšiu kariéru v kompilácii Hity.

Krištáľové krídlo v kategórii inovácie a startupy putovalo do rúk zakladateľa spoločnosti Minit a spoluzakladateľa GRADIENT ECM, technologického podnikateľa, vizionára, stratéga a investora v oblasti B2B softvéru Rastislava Hlaváča. Laureátom v kategórii medicína a veda sa stal lekár Richard Imrich, ktorý sa podieľal na vývoji nového lieku nitizinon pre pacientov s genetickým ochorením alkaptonúria. V kategórii šport uspel Zdeno Chára, ktorý takmer 25 rokov pôsobil v NHL, kde dosiahol historický rekord medzi všetkými obrancami. Počas svojej kariéry odoral 1680 zápasov a ako prvý slovenský kapitán získal Stanleyho pohár.

Veľká porota udelila aj dve mimoriadne ceny, pričom v kategórii hospodárstvo ju získal dlhoročný predseda predstavenstva Coop Jednota Nové Zámky, autor prvého vernostného systému formou nákupných kariet Štefan Mácsadi. Mimoriadnu cenu Krištáľového krídla dostal aj akademický maliar Alexej Vojtášek, ktorý ilustroval vyše sto kníh a venuje sa aj kresbe, grafike, priestorovým objektom a monumentálnym maliarskym dielam do architektúry.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre