Jesenná deratizácia v Košiciach by sa mala urýchliť kvôli premnoženiu potkanov

KošiceSpravodajstvo

S hlodavcami bojujú viaceré mestské časti.

Situáciu s premnoženými hlodavcami označujú mnohí Košičania tento rok za najhoršiu, akú si pamätajú. Skutočnosti nenapomáha ani fakt, že v metropole východu sa zbiera kuchynský odpad, ktorý mnohí triedia nesprávne alebo ho pohodia ku košom. Svoj podiel na tom však má podľa viacerých mestských častí aj zle zrealizovaná deratizácia na jar tohto roka.

Najväčší výskyt hlodavcov eviduje sídlisko Nad Jazerom. Starostka Lenka Kovačevičová pre Rádio Košice uviedla, že urobili tretiu vlnu mimoriadnej deratizácie na všetkých kontajneroviskách a priľahlej zeleni:

„Musím povedať, že to, čo sme spustili, má nejaký efekt. Len tie prvé dve várky priniesli takmer 170 kíl hlodavcov na území mestskej časti, plus ešte čo dalo SBD robiť. Takýto extrémny stav si nepamätám za uplynulé roky. Podpísalo sa na to viacero faktorov. Mesto Košice nevykonalo tú jarnú časť deratizačných prác, čo po minulé roky bolo. A, samozrejme, v neposlednom rade je to správanie obyvateľov. Prikrmujú ich, myslia si, že nakŕmia mačku alebo psa alebo vyhadzujú potraviny cez okno alebo balkón.“

Podľa Kovačevičovej je nevyhnutné, aby takéto kroky urobili všetky subjekty, a to poctivo a pravidelne aj s pozberom, aby to malo efekt. Rovnako apeluje na všetky bytové družstvá, spoločenstvá vlastníkov či vodárne. Práve kanálové vpusty sú totiž častým miestom výskytu hlodavcov.

Na ich premnoženie sa sťažujú aj obyvatelia Starého Mesta, najmä na Kuzmányho sídlisku, ale i v okolí Jakobyho ulice a Tyršovho nábrežia. Podľa počtu sťažností občanov je aj tu situácia horšia ako v minulých rokoch. Starosta Igor Petrovčik povedal, že potrebné kroky prediskutovali aj s regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ), a následne zrealizovali lokálnu deratizáciu špecializovanou firmou na uliciach, kde bol hlásený zvýšený výskyt. Zároveň odstránili z niektorých kontajnerovísk brečtanové porasty, ktoré boli úkrytom pre potkany. Regionálna hygienička ubezpečila mestskú časť, že v tomto roku sa celomestská jesenná deratizácia nariadi o mesiac skôr, teda nie v októbri, ale v septembri.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

O tom, že sa jarná deratizácia zo strany mesta Košice neurobila v potrebnom rozsahu na kontajnerových stojiskách, sa viaceré mestské časti dozvedeli len z televíznej reportáže, rovnako tak aj starosta sídliska Dargovských hrdinov Dominik Babušík:

„Informácie o tom, že sa nevykonala deratizácia na stojiskách tak, ako po minulé roky, sme nemali. Nemali sme ani dôvod hľadať príčinu v tom, že sa nevykonala na týchto kontajnerových stojiskách, keďže ešte aj na stránke mesta v príspevkoch z apríla sa nachádza informácia, že sa deratizácia vykonáva. Oni si tak svoju zákonnú povinnosť v rámci vyhlášky splnili, pretože tá vyhláška je veľmi vágna a hovorí o tom, že je potrebné vykonať deratizáciu na verejných priestranstvách, čo sa vlastne aj stalo.“

Podľa Babušíka malo mesto túto skutočnosť komunikovať so starostami skôr, aby to vedeli urobiť vo vlastnej réžii a adekvátne na situáciu reagovať. Aj na Furči sa zrealizovala mimoriadna deratizácia. O niečo pokojnejšia situácia je na Juhu. Starostka Anna Súkeníková skonštatovala, že nateraz urobili deratizáciu stanovenú RÚVZ:

V našej mestskej časti sme zaznamenali zvýšený počet hlodavcov, nie však v takej miere ako v ostatných mestských častiach. Pokiaľ obyvatelia mestskej časti uvidia zvýšený počet hlodavcov, nech to pokojne nahlásia na miestny úrad.“

Ten následne komunikuje s mestom alebo Správou mestskej zelene. Problém premnoženia hlodavcov vníma veľmi intenzívne aj starosta Terasy Marcel Vrchota, či už z podnetov obyvateľov priamo adresovaných miestnemu úradu, alebo z diskusií na sociálnych sieťach. Aj vzhľadom na tieto podnety štyrikrát objednávali operatívnu deratizáciu v rôznych lokalitách mestskej časti Západ.

„Príčin tejto situácie môže byť viacero a môžu sa navzájom ovplyvňovať. Jednak to môže byť nedostatočné vykonanie deratizácie v jarných mesiacoch zo strany mesta Košice, vlastníkov alebo správcov bytových domov, budov či rodinných domov, ktorí taktiež majú túto povinnosť, hoci o nej často nevedia. Ďalšou príčinou môže byť aj výrazný úbytok mačiek, ktorý v poslednej dobe pozorujeme a taktiež ponechávanie kuchynských zvyškov pri kontajneroviskách. Mám zároveň informáciu, že v priebehu mesiaca september sa plánuje uskutočniť mimoriadna deratizácia, ktorú osobne veľmi vítam a verím, že výrazne pomôže zmierniť problém premnoženia hlodavcov,“ doplnil Vrchota.

Na Sídlisku Ťahanovce sa situácia s potkanmi v porovnaní s minulým rokom nezmenila. Starosta Miloš Ihnát povedal, že nemá priamy dôkaz o tom, že mesto pri kontajneroviskách nederatizuje. Zároveň dodal, že v rámci preventívnych opatrení požiadali listom RÚVZ o prípadné usmernenie v danej veci.

Starosta mestskej časti Sever František Ténai apeluje na všetky subjekty, aby túto vec nebrali na ľahkú váhu a svoju povinnosť si aj patrične plnili:

„Plošná deratizácia má zmysel iba v tom prípade, ak sa do nej zapoja všetky povinné subjekty zodpovedne. V mestskej časti Sever sme doteraz zaznamenali niekoľko podnetov k premnoženým hlodavcom a vývoj situácie intenzívne sledujeme.“

O mimoriadnej deratizácii nás Sídlisko KVP informovalo v lete. Zrealizovalo ju v júli z vlastných prostriedkov. Starosta Ladislav Lörinc na minulotýždňovom mestskom zastupiteľstve predkladal aj návrh na ďalšie kroky zo strany mesta a mestských častí. Ten obsahoval urgentnú deratizáciu nad rámec povinností od RÚVZ. Nezískal však v pléne dostatočnú podporu.

„Primátor fabuloval o tom, že mesto chystá nejaké všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré vyrieši dnešný akútny problém. Nie, VZN to môže riešiť do budúcna, my máme ale problém teraz a potrebujeme ho riešiť. Mesto nederatizovalo a zjavne ani nemá záujem deratizovať podľa nezaradenia bodu. Mňa len mrzí, že poslanci, ktorí hovoria o demokratických princípoch, sa nechcú ani baviť. A nepodporili materiál napriek tomu, že vedia o ňom, sami o ňom diskutujú a bol im všetkým poslaný materiál,“ reagoval Lörinc, ktorý poukázal na to, že kontrola, či subjekty zrealizovali deratizáciu podľa zákona, nie je dostatočná.

Primátor Jaroslav Polaček sa voči vyjadreniam Lörinca uhradil a tvrdí, že nie je riešením hľadať chybu vo vedení magistrátu. Podľa neho za situáciu môžu všetci, ktorí na území mesta niečo vlastnia a neplnia si povinnosti:

„To nie je len mesto Košice, mestská zeleň, to nie sú len naše základné školy, to nie sú len správcovia našich budov, ale sú to všetci podnikatelia, rôzne organizácie, majitelia rôznych pozemkov a všetkého, čo s tým súvisí. My, jednoducho, keď na tie nory nasadíme prípravky, tak sa potkany sťahujú na miesta, kde tá deratizácia nie je. Vyhodnotili sme, že naším najväčším problémom či slabým miestom je, že nemáme nástroj na to, aby sme prinútili všetkých, aby vykonali deratizáciu, keď ju nariadime.“

Magistrát podľa Polačeka pracuje na novom spôsobe deratizácie, ktorý má z mesta vyhnať hlodavce postupne.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre