Jill Biden navštívila Košice, Vyšné Nemecké aj Užhorod. Ocenila pomoc Slovákov vojnou sužovanej Ukrajine

VýchodSpravodajstvo

Dnes dopoludnia ju príjme Zuzana Čaputová.

Prvá dáma Spojených štátov Jill Biden v rámci svojej štvordňovej návštevy Európy pricestovala aj na Slovensko. V nedeľu (8.5.) ráno priletela na košické letisko, odkiaľ sa presunula do krízového centra pre odídencov, ktoré pár dní po prepuknutí vojny na Ukrajine vzniklo v areáli kúpaliska Červená hviezda. Manželka amerického prezidenta podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka motivovala všetkých, aby pokračovali v pomoci tým, ktorí to potrebujú:

„Verím, že naliala do ľudí nádej, asi aj do našich prekladateľov, koordinátorov, všetkých tých, ktorí pomáhajú, pretože zaslúžia si pochvalu. Citlivo ku každému jednému príbehu pristupujú a snažíme sa jednotlivo každému jednému pomôcť. Previedli sme ju celým týmto zariadením, rozprávali sme o pomoci, o tom, že nielen mesto Košice, ale aj neziskové organizácie, občianske združenia, mnohí donori do dnešného dňa pomáhajú, či už tomuto pracovisku, či už mestu Košice, alebo vo všeobecnosti posielajú pomoc na Ukrajinu.“

Foto
Jedným z bodov programu Jill Biden bola návšteva hraničného priechodu Vyšné Nemecké / TASR

Jill Biden sa podľa primátora poďakovala Košičanom, ktorým zapriala, aby vydržali v pomoci svojim východným susedom. Zároveň ocenila nezištnú prácu dobrovoľníkov, ich koordinátorov, neziskových organizácií či občianskych združení. Stretnutie s manželkou amerického prezidenta bolo pre mnohých z nich príjemným prekvapením.

„Skoro ráno sme tu všetci nastúpili. Dobrovoľníci už niečo tušili, pretože nejakých desať dní tu stále chodili skupinky Američanov, obzerali si to, kontrolovali. Bola v médiách informácia o tom, že príde do Košíc, tak si to možno dali dokopy, ale boli sme požiadaní, aby sme boli diskrétni, tak sme sa snažili byť diskrétni,“ povedal pre Košice Online splnomocnenec mesta Košice pre pomoc vojnovým utečencom Roman Dohovič.

Návšteva krízového centra trvala približne hodinu. Jill Biden venovala desiatky minút rozhovorom s Ukrajincami. Koordinátorka dobrovoľníkov Adriana Čurajová uviedla, že Prvá dáma sa zaujímala o príbehy a pocity odídencov:

„Keď náhodne okoloidúci ukrajinskí utečenci raňajkovali, tak sa pri nich pristavila, veľmi iniciatívne sa snažila s nimi komunikovať, zaujímala sa o ich príbehy, o to, odkiaľ prichádzajú, ako dlho tu sú, aké sú ich rodinné väzby. Veľmi materinsky sa k nim správala a zaujímala sa o nich.“

ZŠ Tomášikova

Prvá dáma USA navštívila aj Základnú školu Tomášikova, kde sa stretla so slovenskými aj ukrajinskými matkami a deťmi. Najviac ju zaujímalo, odkiaľ a kedy prišli do Košíc, či im niečo nechýba a či sa vedia skontaktovať so svojimi mužmi, ktorí ostali bojovať na Ukrajine. Podľa koordinátorky krízového centra SOS Ukrajina v Starom Meste Viktorie Bondarenko je takáto vzácna návšteva veľkou podporou a pomocou:

„Dúfame, že toto našim ukrajinským ženám nejako pomôže, že budú cítiť, že v tom nie sú samé. Čo by bolo, keby nám na Slovensku nikto nepomohol? Čo by bolo, keby nám v Nemecku alebo vo Francúzsku nikto nepomohol? Ako by sme sa cítili? Ja, chvalabohu, som osobne vojnu nezažila, ale môj ocko je tam stále. Mamka prišla sem po dvoch týždňoch bývania v pivnici, no ocko a veľa mojich kamarátov aj s deťmi tam ostali, v Charkove.“

Manželku amerického prezidenta privítala v škole aj 22-ročná umelkyňa z Kyjeva Ruslana Liashenko, ktorá pre ňu namaľovala symbolický obraz, pričom do Košíc sa dostala pred mesiacom cez Gréckokatolícku charitu:

„Na znak vďaky som namaľovala tento symbolický obraz, ktorý by som chcela Prvej dáme podarovať. Vyobrazila som tu symbol slnka a čisté nebo, kde neexistuje žiadne zabíjanie ani bomby. Slnečnica je symbol Ukrajiny a života. Žltá a modrá farba pripomínajú zase vlajku našej krajiny. Dievčatko na obrázku, ktoré drží slnko, vyobrazuje silu nášho národa a to, že musíme vydržať.“

Slovenské triedy fungujú s ukrajinskými popri sebe od uplynulého týždňa. Podľa riaditeľky ZŠ Tomášikova Renáty Obšatníkovej si žiaci zatiaľ rozumejú veľmi dobre. Príchod Jill Biden si veľmi pochvaľovali, zavážil aj fakt, že samotná Prvá dáma je takisto učiteľkou.  

„Takáto udalosť je raz za život, takže sa veľmi tešíme. Sú tu ukrajinské aj naše slovenské deti, preto by sme Prvej dáme chceli ukázať najmä to, ako spolupracujeme, ako je ukrajinským deťom dobre na našej škole a ako si rozumejú s našimi slovenskými žiakmi. Sme otvorení, sme radi, že aj Jill Biden je pani učiteľkou. Veľmi nás to teší, pretože, keď k nám príde návšteva – učiteľ – tak to inak vníma a asi nám aj lepšie rozumie,“ skonštatovala Obšatníková.

Vyšné Nemecké

Ďalším bodom programu Jill Biden bola návšteva hraničného priechodu Vyšné Nemecké, kde niekoľko týždňov pomáhajú dobrovoľníci, cirkvi či mimovládne a neziskové organizácie. Zároveň poďakovala záchranným zložkám, hasičom, zdravotníkom aj colníkom.

„Je mi cťou, že tu dnes môžem byť a chcem poďakovať všetkým ľuďom na Slovensku, že otvorili svoje náruče  a svoje domovy. Ale hlavne, otvorili svoje srdcia. Spojené štáty stoja za vami a sú v tom s vami,“ vyhlásila Biden.

Jednou z jej zastávok bol aj stan Medzinárodnej organizácie pre emigráciu (IOM), ktorá pôsobí na hraniciach od začiatku a Ukrajincom pomáhajú na všetkých priechodoch nepretržite.  

„Mala veľmi dobré oči a keď ma držala za ruky, bolo cítiť niečo materské a starostlivé. Dnes je ešte aj Deň matiek a ja nemôžem byť so svojím synom, lebo som tu, ale bolo to pre mňa veľmi hlboké,“ povedala Martina Varholik z IOM po stretnutí s Jill Biden.

Prvá dáma sa vo Vyšnom Nemeckom stretla s ministrom vnútra Romanom Mikulcom aj premiérom Eduardom Hegerom a jeho manželkou Luciou.

„Myslím, že práve z jej slov bolo úplne jasné, že dôvod, pre ktorý prišla aj na Slovensko, bolo to veľké prijatie Slovákov, ktoré cítila a šíri sa po celom svete. Táto srdečnosť, ktorú občania Slovenskej republiky preukázali našim susedom a priateľom z Ukrajiny, to vrelé prijatie, ktoré zažívali od hranice až po to, že si mnohí Slováci otvorili svoje domovy, táto správa sa šíri po celom svete a na to môžeme byť hrdí,“ reagoval Heger.

Manželka 46. amerického prezidenta navštívila aj provizórnu kaplnku priamo na hraniciach, čo nám potvrdila Silvia Hrabčáková z Arcidiecéznej charity Košice:

„Prvá dáma spolu so svojím sprievodom najprv navštívila humanitárny sklad charity. Následne sa presunula do kaplnky gréckokatolíckeho arcibiskupstva, kde miestny kňaz spolu s kňazom Ozbrojených síl Slovenskej republiky predniesli krátku modlitbu a poďakovanie dobrovoľníkom za podporu a pomoc Ukrajincom. V neposlednom rade sme sa v dnešný Deň matiek modlili aj za všetky matky.“

Jill Biden sa po návšteve Slovenska neohlásene vybrala aj na Ukrajinu, konkrétne do Užhorodu, kde sa stretla s manželkou ukrajinského prezidenta Olenou Zelenskou. Prvú dámu dnes dopoludnia príjme v Prezidentskom paláci Zuzana Čaputová. Súčasťou programu Jill Biden sú aj rozhovory s ďalšími členmi vlády.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

 

Komentáre