Jubilejnému ročníku SlovakiaTech dominuje umelá inteligencia

KošiceSpravodajstvo

Do Košíc prišli stovky študentov.

Metropola východu v týchto dňoch hostí medzinárodnú odbornú konferenciu a inovačno-technologický veľtrh firiem SlovakiaTech Forum-Expo. Jubilejný piaty ročník tohto podujatia prilákal do košického Kulturparku aj stovky študentov stredných a vysokých škôl, čo nám potvrdil prezident SlovakiaTechu Juraj Miškov:

„Prišlo naozaj extrémne veľa ľudí a som veľmi potešený z toho, že tu vidím veľmi veľa mladých ľudí, lebo toto bolo od začiatku cieľom, aby sme nadchli mladú nastupujúcu generáciu pre technológie a inovácie. Podľa môjho odhadu je tu minimálne polovica stredoškolákov a vysokoškolákov a ja sa z toho nesmierne teším. Cieľom celej konferencie je zvýšiť inovačnú výkonnosť Slovenska.

Slovensko potrebuje poskočiť v inovačnom rebríčku Európy, pričom aktuálne sa nachádza na 23. mieste. Jedným z cieľov SlovakiaTechu je inšpirovať mladých ľudí, aby sa zamerali na oblasť technológií a inovácií, ktoré našu krajinu dokážu posunúť vpred a zvýšiť pridanú hodnotu hospodárstva. Vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha ocenil, že toto podujatie prepája aktérov inovačného priemyslu vrátane firiem, univerzít či verejnej správy:

„Symbolicky to urobili v Košiciach, lebo jedna z najväčších výziev pred ekonomikou Slovenskej republiky je vyplniť priepasť, ktorá je obrovská, jedna z najväčších v Európe, regionálna priepasť medzi ekonomikou niektorých regiónov, hlavne sú to Košický, Prešovský a Banskobystrický kraj, a zvyškom Slovenska. Myslím si, že je to veľmi dôležitá vec a veľmi sa z toho teším, že sa tu deje takéto špičkové podujatie.“

V témach tohtoročného SlovakiaTechu najviac rezonuje umelá inteligencia, ale aj zelené technológie a kybernetická bezpečnosť. Prioritou ministerstva investícií je podľa štátneho tajomníka Martina Bezeka podporovať sociálne vylúčené skupiny ľudí, aby mali prístup ku digitálnym inováciám a naučili sa ich používať:

„Práve sme sa snažili upozorniť aj na to, že sú tu aj ľudia, ktorí chcú profitovať z inovácií a máme tu aj ľudí, ktorí sú ohrození alebo vylúčení od tých benefitov a inovácií. Tak, ako umelá inteligencia môže ľuďom pomáhať v práci, podnikaní alebo aj v medicíne, tak chceme, aby ľudia, ktorí budú používať umelú inteligenciu, ju mali prístupnú kdekoľvek. To znamená, aj ľudia, ktorí sú možno zo sociálne vylúčených skupín alebo ľudia, ktorí nemajú digitálne zručnosti, im umožnia aktívne pracovať a profitovať z digitálnych inovácií, ktoré práve produkujeme.“

Návštevníci si môžu počas dvoch dní vypočuť na troch pódiách prednášky a diskusie vyše sto domácich a zahraničných spíkrov. Tohtoročnou novinkou je hackathon či mini filmový festival.

Komentáre