Jubilejný ročník Art Filmu opäť zavíta do Košíc

KošiceKultúra

Okrem iného prinesie viacero noviniek.

Metropola východu bude znova hostiť najstarší, najväčší a najznámejší slovenský filmový festival Art Film, ktorý sa uskutoční 21. – 28. júna 2024. Diváci podľa umeleckého riaditeľa Martina Palúcha ocenia nielen tradičné časti programu, ale aj novinky:

Jubilejný 30. ročník je inšpiráciou aj pre nové prvky v ustálenej a divákmi preferovanej programovej dramaturgii a orientácii. Pre zvýšenie medzinárodného renomé MFF Art Film sme sa rozhodli pre úpravu názvu podujatia s ambíciou posilniť internacionálny potenciál podujatia. Pre zatraktívnenie identity festivalu v stredoeurópskom priestore sme vytvorili novú súťažnú sekciu, ktorá by mala podporiť zviditeľnenie kvality európskej kinematografie zo strednej a východnej Európy. Medzinárodná súťaž filmov z tohto regiónu je určená pre hrané, dokumentárne i animované filmy z oprávnených krajín, čím zvyšujeme možnosť pre slovenských filmárov zapojiť sa do medzinárodnej konfrontácie.“

Foto
Metropola východu bude znova hostiť Art Film / AF/Peter Stas

V novej sekcii budú môcť súťažiť krajiny strednej a východnej Európy, konkrétne Maďarsko, Poľsko, Česko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, Bielorusko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Moldavsko, Albánsko a Arménsko. Pre filmárov, ktorí v profesionálnych podmienkach vytvorili svoj prvý, druhý alebo tretí celovečerný hraný film, je určená Medzinárodná súťaž hraných filmov. Ide o dominantu festivalu, ktorú vyhodnotí porota zložená z medzinárodných odborníkov.

Najlepší celovečerný hraný film získa cenu Modrý anjel a finančnú prémiu 2000 eur. Zároveň budú ocenení najlepší režisér, herečka a herec. Modrý anjel, ktorý sa udeľuje v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov, bude doplnený aj o finančnú odmenu 500 eur. Toto ocenenie získa aj víťazný film z Medzinárodnej súťaže filmov zo strednej a východnej Európy, a to spolu s finančnou prémiou 1500 eur.

Od 1. januára odštartuje prihlasovanie filmov do všetkých súťažných kategórií. Logo Art Filmu si zachovalo prvky toho predošlého, pričom zdôrazňuje výnimočnosť jubilejného 30. ročníka tohto prestížneho podujatia.

Komentáre