Juh Číny zasiahli najintenzívnejšie lejaky za uplynulé desaťročia

SvetSpravodajstvo

Doterajšie škody boli predbežne vyčíslené na 240 miliónov eur.

Aj Čína bojuje so silnými dažďami, ktoré vyvolali záplavy a zosuvy pôdy. Kvôli najintenzívnejším lejakom za uplynulé desaťročia boli evakuované státisíce obyvateľov. Prívalové dažde v ostatných dňoch rozvodnili vodné toky v nízko položenom povodí Perlovej rieky. Kvôli vyčíňaniu počasia došlo k ohrozeniu výrobných, prepravných a logistických prevádzok v čase, keď dodávateľské reťazce sú pod tlakom kvôli prísnym kontrolám v súvislosti so šírením koronavírusu.

Foto
Kvôli lejakom boli evakuované státisíce obyvateľov / TASR

Čínske Národné meteorologické centrum priblížilo, že priemerný úhrn zrážok v provinciách Kuang-tung, Fu-ťien a Kuang od začiatku mája do polovice júna dosiahol 621 milimetrov, čo je najviac od roku 1961. Úrady provincie Kuang-tung vyhlásili, že doposiaľ bolo evakuovaných vyše 200-tisíc ľudí, pričom doterajšie škody boli predbežne vyčíslené v prepočte na 240 miliónov eur. Dažde a záplavy postihli takmer 480-tisíc ľudí.

Mesto Šao-kuan v provincii Kuang-tung dnes ráno vydalo najvyšší, teda červený stupeň povodňovej pohotovosti. Viaceré vidiecke okresy a veľké mesto Fo-šan zvýšili varovania pred záplavami. V provincii Kuang-si je povodňová situácia kritická na 28 riekach, pričom tam prší aj dnes. Provincia Ťiang-si včera (20.6.) vydala červenú výstrahu pred povodňami.      

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre