Juraj Kukura odohrá v Košiciach dramatizáciu Dostojevského románu

KošiceSpravodajstvo

V hre Bratia Karamazovovci stvárni Kukura nenávidenú postavu Karamazova.

Na javisku Historickej budovy Štátneho divadla Košice sa dnes (7.9.) o 19.00 hod. predstaví pražské divadlo Činoherní klub s dramatizáciou románu Fiodora Dostojevského Bratia Karamazovovci. Inscenácia v réžii slovenského režiséra Martina Čičváka s Jurajom Kukurom v postave Karamazova bola v ankete Divadelných novín vyhlásená v Čechách za Inscenáciu roka 2015. Predstavenie sa uskutoční v rámci 11. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy.

Herec Juraj Kukura sa v inscenácii zhostil rozporuplnej postavy Karamazova. Sám tvrdí, že k tejto postave musel pristupovať bez predsudkov. „Starý Karamazov bol vždy interpretovaný ako jeden človek, ktorý je viac negatívny ako pozitívny. Čo je na tomto človeku, ktorý vychoval tri deti a o ničom inom nehovorí, po ničom inom netúži len po láske detí k nemu a naopak? Ja sa ho snažím nejakým spôsobom pochopiť a nevidieť ho tak negatívne, hoci má svoje chyby. Veď, kto ich nemá?“ zamýšľa sa nad postavou herec.

Foto
ilustračné foto / TASR

Karamazov je postava opakovane skúšaná osudom a nie vždy sa zachová ako hrdina. Otázkou zostáva, či sa diváci takisto dokážu vžiť do predstavenia bez predsudkov proti tejto negatívnej postave. „Spýtajte sa ich po predstavení, ja vám to neviem povedať. Myslím si, že do istej miery sa s postavou dá súcitiť. Prečo by sa potom prišli pozrieť na darebáka Karamazova?“ dodal Juraj Kukura.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre