Letné mesiace lákajú k vode. Ak radi plávate, mali by ste si dať pozor na kŕče, ktoré vedia byť v nesprávnej chvíli veľmi nebezpečné.
Bolestivé sťahy a zhrubnutie svalov v podobe kŕču zažíva až 95 percent populácie. Zvyknú trvať niekoľko sekúnd, ale môžu sa natiahnuť aj na bolestivé minúty. Najčastejšie zasahujú prsty, ruky, lýtka a stehná. Kŕče môžu vzniknúť zvýšenou svalovou činnosťou, ktorá je často spojená aj s nadmerným potením.
„Kŕče môžu sprevádzať rôzne ochorenia svalov, nervov a žíl. Často sa objavujú u pacientov, ktorí majú nedostatok minerálov a vitamínov. Pri zlých stravovacích návykoch a napríklad aj pri nadmernom užívaní kofeínu a alkoholu,“ priblížila neurologička Tatiana Ciburová.
Najčastejšie sa kŕče objavujú pri športe alebo inom fyzickom vypätí. Ako prvá pomoc funguje jemná masáž postihnutého svalu. Najčastejšie kŕče zasahujú lýtka „Vtedy sa odporúča ťahať palec na nohe smerom k hlave, čím sa vlastne natiahne ten sval a malo by dôjsť k postupnej úľave od bolesti. Je vhodné tento pohyb po minúte opakovať aspoň trikrát, eventuálne sa odporúčajú aj teplé zábaly alebo teplý kúpeľ,“ radí neurologička.
Okrem klasických návodov, ako sa zbaviť kŕča, existuje ešte aj alternatíva v podobe akupunktúrneho bodu. „Nachádza sa medzi nosovou prepážkou a hornou perou v strede. Je potrebné spraviť akupresúru – teda vyvinúť jemný tlak na daný bod a postupne by malo dôjsť k úľave,“ dodala Ciburová.
Plavci, náchylní na kŕče, by v prvom rade nemali plávať sami. Ak sa chceme kŕčom vyhnúť, dá sa to docieliť aj správne zvolenou stravou. „Ak vieme o tom, že sme náchylní na kŕče, je vhodné predtým, ako pôjdeme plávať, užiť výživové doplnky s obsahom magnézia. Samozrejme, v strave by sme mali obmedziť alkohol a kofeín, pretože sú to provokačné faktory. Ak už dostaneme kŕč, mali by sme sa čím skôr snažiť dostať na breh, stlačiť si postihnuté miesto a hlavne prestať vykonávať pohyb nohou, ktorý vyprovokoval krč, čiže sa nachvíľu zastaviť v plávaní,“ opisuje správanie v krízovej situácii neurologička.
Ako prevencia pred kŕčmi môže poslúžiť dôsledný strečing alebo užívanie izotonických roztokov. Ak sa ale intenzita kŕčov zvyšuje a vy neviete, čo by ich mohlo vyvolávať, nemali by ste odkladať návštevu lekára.
Autor: JÁN PÁL