K finálnej podobe územného plánu môžu prispieť aj Košičania

KošiceSpravodajstvo

Sústreďuje sa na štyri hlavné témy.

Košický magistrát začiatkom mesiaca predstavil návrh nového územného plánu mesta. Ten súčasný je totiž platný takmer pol storočie, čo predstavuje viaceré nedostatky. Preto sa na Útvare hlavného architekta približne pred vyše rokom začalo intenzívne pracovať na jeho novej verzii. Podľa vedúceho tímu spracovateľov Martina Jerguša sa dá územný plán veľmi stručne definovať:

Je to spoločenská dohoda o využití územia. Každý to určite pozná, to, ako sa on cíti na svojom pozemku alebo vo svojom byte, ovplyvňujú aj susedia. Ak susedia dobrým spôsobom využívajú svoj pozemok alebo svoj byt, alebo vedľa je nejaký obchod, reštaurácia, alebo napríklad divadlo, tak má to vplyv aj pozitívny a niekedy to môže mať aj negatívny vplyv na to, ako sa vy na svojom pozemku a vo svojom prostredí cítite.“

Nový územný plán sa sústreďuje na štyri hlavné témy. Zabezpečuje predvídateľnosť, podporuje celistvosť mesta spolu s udržateľnou mobilitou a ochraňuje klímu. Práve zelene pribudlo v novom návrhu v porovnaní s tým zastaralým o vyše 50 percent viac.

Foto
Informácie nájdu občania aj priamo v budove magistrátu / Mesto Košice

Primátor Jaroslav Polaček aj vďaka tomuto návrhu verí, že sa metropola východu v budúcnosti stane Európskym hlavným zeleným mestom:

„K tomuto smeruje územný plán. Samozrejme, nesmieme zabúdať na to, že naším cieľom, našou ambíciou je, aby ľudia mali kde bývať. Začíname sa sústrediť na nájomné bývanie. Snažíme sa sústrediť na to, aby bolo kde v Košiciach bývať, aby sme sa naozaj stali štvrť miliónovým mestom čo najskôr, ale zároveň ambícia tohto územného plánu je, aby sme ho nastavili pre počet obyvateľov 300-tisíc. Ten pôvodný územný plán je taký starý ako ja a naozaj už potrebuje pomôcť k tomu, aby sme boli moderní.“

Informácie nájdu občania na webovej stránke planprekosice.sk, na Hlavnej ulici pri Immaculate i priamo v budove magistrátu. V súčasnosti má verejnosť možnosť pripomienkovať územný plán do septembra. Hlavný architekt mesta Petr Kropp verí, že relevantných podnetov bude čo najviac:

„Prial by som si, aby skoro všetci obyvatelia, ktorí majú o toto mesto záujem, aby sa tým zaoberali. Nám nejde o veľa pripomienok, ale nám ide o názor občanov, či s tým návrhom súhlasia, alebo by si priali ďalší námet zapracovať. Pre nás je dôležité, aby bol podporený čo najširšou mienkou.“

Doposiaľ radnica reagovala už na viac ako tisíc pripomienok. Magistrát je povinný sa oficiálnou pripomienkou zapodievať, čo potrvá pravdepodobne do konca roka. Následne sa plán posunie Regionálnemu úradu územného plánovania, po ktorého schválení už o finálnej aplikácii rozhodne mestské zastupiteľstvo.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre