K ISS mieri Crew Dragon so štvorčlennou posádku

SvetZaujímavosti

Astronauti pochádzajú z rôznych krajín.

Z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride dnes vyštartovala k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) kozmická loď Crew Dragon. Na jej palube sa nachádza štvorčlenná posádka, pričom misii Crew-7 velí americká astronautka Jasmin Moghbeliová. Na ISS, kde nahradia súčasnú posádku so siedmimi členmi, letí aj Andreas Mogensen z Dánska, Japonec Satoši Furukawa a ruský kozmonaut Konstantin Borisov. Je to prvý let do vesmíru, ktorého posádka je zložená z astronautov zo štyroch rôznych krajín. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) do každej posádky letu Crew Dragon doposiaľ zaradil dvoch alebo troch svojich astronautov.

„Možno sme na palube štyria členovia posádky pochádzajúci zo štyroch rôznych krajín, no sme zjednotený tím so spoločnou misou,“ reagovala Moghbeliová.

Foto
Crew Dragon by mala doraziť na ISS v nedeľu / TASR

Štart nosnej rakety Falcon 9 s kozmickou loďou Dragon z Kennedyho vesmírneho strediska sledovalo približne 10-tisíc ľudí. Je to siedmy let na ISS spoločnosti SpaceX, ktorá vyvinula kozmickú loď Dragon. NASA platí SpaceX za tieto lety v rámci programu pre komerčné posádky. Cieľom je znížiť závislosť na ruských raketách pri preprave astronautov do vesmíru.

Crew-7 bude na ISS šesť mesiacov, počas ktorých zrealizuje vedecké experimenty vrátane zbierania vzoriek počas výstupov do otvoreného kozmu. Takýmto spôsobom by mala určiť, či stanica z ventilov systému na kontrolu prostredia a zabezpečenia životných funkcií (ECLSS) vypúšťa mikroorganizmy. To by malo viesť k odpovedi na otázku, či mikroorganizmy dokážu prežiť a rozmnožovať sa vo vesmíre. Ďalší experiment je zameraný na fyziologické rozdiely medzi spánkom na Zemi a vo vesmíre.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre