K útoku nožom na London Bridge sa prihlásil Islamský štát

EurópaSpravodajstvo

Páchateľ bol v minulosti odsúdený za teroristickú trestnú činnosť.

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) sa prihlásila k útoku nožom na London Bridge. O život prišli dvaja ľudia a ďalší traja utrpeli vážne zranenia. Džihádisti sa k útoku v okolí mosta London Bridge prihlásili prostredníctvom svojej propagandistickej agentúry Amák, ktorá označila páchateľa za bojovníka IS. Údajne šlo o odvetu za účasť Británie v medzinárodnej koalícii, ktorá bojuje proti IS. „Osoba, ktorá vykonala londýnsky útok, bola bojovníkom z IS a urobila tak v reakcii na výzvu útočiť na občanov koaličných krajín,“ vyhlásila Amák.  

Foto
Miesto činu / TASR

Páchateľom bol 28-ročný Usman Khan, ktorého pred niekoľkými rokmi odsúdili za teroristickú trestnú činnosť. Minulý rok ho po odpykaní časti trestu podmienečne prepustili. Policajti ho krátko po spáchaní útoku zastrelili. Khan bol napojený na extrémistické islamistické skupiny a po prepustení ho monitorovali pomocou elektronického náramku.

K útoku došlo necelé dva týždne pred predčasnými parlamentnými voľbami v Británii, ktoré sa majú uskutočniť 12. decembra. Britskí politici kvôli útoku dočasne pozastavili svoje predvolebné aktivity a kampane.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre