Do projektu sa zapojilo šesť mestských častí.
Niektoré košické mestské časti v uplynulých rokoch využili výzvu ministerstva investícii a získali financie na zriadenie miestnych občianskych a preventívnych služieb. Ich členovia majú pomáhať k dodržiavaniu verejného poriadku najmä v marginalizovaných komunitách, ale v Košiciach je možné vidieť činnosť týchto služieb napríklad aj pri dohliadaní na bezpečnosť chodcov v doprave v rannej špičke. V metropole východu sa do projektu okrem iných zapojila aj mestská časť Nad jazerom.
„V mestskej časti máme osadu Lubina, potom ešte jednu pri trati. Pravidelne pracujeme aj s týmito ľuďmi. Možno to však veľmi extra nepropagujeme na sociálnych sieťach, najmä kvôli vášňam. Máme štyroch pracovníkov, ktorí sú z tejto komunity a sú zapojení do pracovnej činnosti, majú pracovnú zmluvu a pracujú s komunitou priamo v osade,“ uviedla starostka mestskej časti Lenka Kovačevičová.
Rovnaká služba funguje aj na Furči. Starosta Dominik Babušík uviedol, že ide o službu, ktorá je plne hradená z externých zdrojov a nezaťažuje rozpočet mestskej časti:
„Sú to zamestnanci, ktorí sa fyzicky pohybujú na sídlisku, sú označení a majú pomôcť k tomu, aby to spolunažívanie medzi komunitami a menšinami bolo pokojné. Ale zároveň sa venujú aj lokalite Moňok potok, ktorý sa nachádza blízko hlavného ťahu a výpadovky smerom na Zelený dvor – bolo tam časté prebehovanie cez cestu. Aj túto úlohu majú v rámci svojho monitoringu, vysvetľovania, dohovárania a zabezpečenia, aby sa to nedialo.“
Okrem toho pracovníci dohliadajú na bezpečnosť v podchodoch či pri nákupných centrách, kde ľudí obťažujú žobrajúce deti či skupinky neprispôsobivých občanov.
Do projektu sa zapojila aj Šaca.
„V podstate najvýznamnejším projektom v minulom roku, ktorí sme spustili, je projekt miestnych občianskych a poriadkových služieb, kde sme získali plný počet obsadenosti, teda 12 ľudí na tri roky. Hodnota tohto projektu je niečo vyše pol milióna eur,“ povedal starosta Daniel Petrík.
Služba funguje aj na Luníku IX, kde žije najväčšia rómska komunita v Košiciach.
„Zamestnali sme 12 miestnych členov tejto služby, pričom sme zamestnali aj štyri ženy. Veľmi dobre spolupracujú so základnou školou, kde riešia hlavne problémy, ako je školská dochádzka a komunikácia s rodičmi. A potom tam sú ôsmi chlapi, ktorí fungujú v teréne a pomáhajú nám udržiavať všetko, čo sme tu vybudovali – oddychové zóny a detské ihriská a zveľadili sme prostredie,“ vysvetlil starosta Marcel Šaňa.
Okrem týchto mestských častí sa do projektu zapojili aj Juh a Krásna.
Autor: RÁDIO KOŠICE