Do konca roka 2025 majú pribudnúť aj v Muráni, Poloninách a Fatre.
Na Slovensku od 1. januára vznikne päť nových zásahových tímov pre medveďa hnedého, pričom tri z nich budú priamo na Štátnej ochrane prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR), a to Západ, Stred a Východ. Dva budú v Tatranskom národnom parku (TANAP) a Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT). Do konca budúceho roka majú pribudnúť zásahové tímy Muráň, Poloniny a Fatra.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) priblížilo, že zriadením sa má zlepšiť aj komunikácia so samosprávami, chovateľmi hospodárskych zvierat či užívateľmi poľovných revírov:
„Hlavnou výhodou zriadenia zásahových tímov pre medveďa hnedého v národných parkoch je, že zamestnanci správ národných parkov poznajú vlastnícke pomery, užívateľské vzťahy, miestne prírodné podmienky a spolupracujú s okresnými úradmi v kompetenčnom území národného parku. Vymedzená pôsobnosť samostatného zásahového tímu zefektívni koordináciu všetkých zapojených zložiek.“
Doterajších päť zásahových tímov Sever, Juh, Západ, Podpoľanie a Ponitrie nahradia tri nové tímy, konkrétne Západ, Stred a Východ. Zásahový tím Západ bude pôsobiť v okresoch Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Malacky, Pezinok, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín, Nitra, Šaľa, Topoľčany a Bytča.
Zásahový tím Stred bude dohliadať na okresy Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Zásahový tím Východ bude v okresoch Bardejov, Levoča, Medzilaborce, Prešov, Sabinov, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou, Gelnica, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Košice-okolie, Michalovce, Spišská Nová Ves a Trebišov.
Envirorezort spresnil, že zásahový tím TANAP bude mať na starosti okresy Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Poprad a Stará Ľubovňa a zásahový tím NAPANT bude pôsobiť v okresoch Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Brezno a Poprad:
„Súčasný stav personálnych kapacít zásahových tímov je 30 zamestnancov ŠOP SR. Päť zamestnancov bude k 1. januáru 2025 delimitovaných zo ŠOP SR. Správa TANAP-u bude mať vytvorený zásahový tím pre medveďa hnedého zo šiestich vlastných zamestnancov.“
Správa NAPANT-u bude mať vytvorený zásahový tím z piatich delimitovaných zamestnancov ŠOP SR. TANAP má k dispozícii služobné vozidlá, techniku na plašenie a usmrtenie, pozorovaciu, komunikačnú a dokumentačnú techniku aj osobné ochranné pracovné prostriedky. Správa NAPANT-u disponuje služobnými vozidlami, pozorovacou, komunikačnou a dokumentačnou technikou a tiež osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami.
„V priebehu roka 2025 bude správam národných parkov delimitovaná ďalšia nevyhnutná technika a prostriedky súvisiace s činnosťou zásahových tímov zo ŠOP SR,“ doplnilo MŽP, ktoré tento rok doposiaľ eviduje 1981 hlásení o škodách, stretoch a výskyte medveďa, pričom vlani to bolo 1644 hlásení.
Zdroj: TASR