Kaliňák je na slobode

SlovenskoSpravodajstvo

Trestné stíhanie je však dôvodné.

Senát 5T Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) jednomyseľne zrušil aprílové uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a prepustil obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka z väzby na slobodu.

Trestné stíhanie obvineného považuje senát NS SR vo všetkých bodoch, ktoré sa mu kladú za vinu, za dôvodné, avšak sťažnostný súd – na rozdiel od sudcu pre prípravné konanie, žiadne dôvody kolúznej väzby u obvineného nezistil,“ informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

NS SR sa pred rozhodnutím o väzbe zaoberal oznámením zaujatosti zo strany všetkých členov senátu, o ktorých iný senát tunajšieho súdu rozhodol 1. mája tak, že nie sú zaujatí. Senát zároveň rozhodol o námietke zaujatosti, ktorú podal Kaliňák voči sudcovi Jurajovi Klimentovi tak, že nie je zaujatý.

Foto
Trestné stíhanie Kaliňáka je dôvodné / TASR

ŠTS koncom apríla zobral bývalého ministra vnútra do kolúznej väzby, ktorá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil Kaliňáka spolu s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre