V dnešnej dobe plánujeme letné dovolenky na základe moderných sprievodcov či sociálnych sietí. No ako vyzerali turistické tipy a odporúčania pred sto rokmi? V nasledujúcom článku prinášame výber výletných tipov z historickej tlače z 20. rokov minulého storočia. Čitatelia vtedajších novín sa mohli inšpirovať článkom z denníka Slovenský východ /9. máj 1925/, kam vycestovať za oddychom či zážitkami — od liečebných kúpeľov v Štóse, cez sanatóriá v Tatrách, výlety k Dobšinskej ľadovej jaskyni až po zmienky o obľúbených kúpeľných miestach na území dnešných Čiech. Väčšina zo spomenutých lokalít ostala mimoriadne obľúbená dodnes.
Štoos
Uprostred nekonečných ihličnatých hôr, pri chránených lesoch vo výške 700 m nad morom, v polohe chránenej pred severným vetrom, ležia nad prastarým horským mestečkom kúpele Štós, letné a zimné klimatické liečivé miesto a ústav pre liečenie studenou vodou. Štós možno právom nazývať Semmeringom Slovenska. Kúpele môžu za svoj chýr a liečebné účinky ďakovať nádhernej prírode, rovnomernému podnebiu a čistému vonnému vzduchu ihličnatých lesov.
Dľa skúseností so znamenitým úspechom liečia zvlášť choroby dýchacích ústrojov, bezosnosť, rôzne žalúdkové choroby, chudokrvnosť, žltačku (chlorose); taktiež sa tu zotavujú rekonvalescenti ťažkých nemocí, únava duševná i telesná a nemoc Bazedovská. S prírodnými liečebnými prostriedkami rovnocenný úspech vykazuje aj dokonale zariadený liečebný ústav pre studenú vodoliečbu, ako aj teplé vaňové, uhličitano-kyslíkové kúpele, liečenie elektrinou, slncom, povetrím a inhalácie. O sanatoriálnu lekársku opateru s pomocou odborne vyučených ošetrovateľov sa stará dr. Albert Nagy, riaditeľ a hlavný lekár a asistenti dr. Eugen Juraj Nemes a dr. Jaroslav Štěpánek. K zábave a vyrazení chorých slúžia hudba, javisko, knižnica, noviny, príjemné výlety. V mieste je pošta, telegrafný úrad, bazár, čitáreň, hudobná miestnosť, lekáreň, holič atď.
Posledné železničné stanice sú buď Medzev na trati Košice – Medzev alebo Smolnícka Huta na trati Bohumín – Košice z odbočky Margecany. Z týchto staníc pohodlne povozom alebo autom po krásnych serpentínach ľahko je dosiahnuť kúpele. Kúpele majú svoje vlastné hospodárstvo a záhradníctvo. Otvorené sú stále. Poneváč záujem o tieto krásne kúpele bude toho roku veľký, je treba príchod zaujatia izieb správe kúpeľov zavčasu oznámiť.
Luhačovické kúpele
Subalpínska príjemná klíma, stredná teplota letných mesiacov 17,9 °C. Päť minerálnych prameňov (vody alkalicko-muriatické) k liečbe pitnej. Kúpele v minerálnej vode. Prvotriedne moderne zariadené inhalatorium. Ústav vodoliečebný, kúpele rašelinoví s odpočivárňou a mechanotherapiou, kúpele vzdušné, slnečné, plaváreň. Rýchle a pohodlné železničné spojenie na všetky strany. Od 15. mája vojenská hudba, od 6. júna do polovice septembra 30-členný orchester pražskej filharmónie. Kúpeľné ceny veľmi mierne.
Kúpele Bohdanečské
Prekrásna lesnatá krajina. Chýrna slatina. Kúpele uhličité, elektrické, svetelné, horúcovzdušné, diathermia, roentgen atď. Minerálne rádioaktívne alkalické žriedlo. Kúpele sú cenami prístupné aj najširším ľudovým vrstvám.
Kúpele vo Vysokých Tatrách
Návšteva tatranských kúpeľov tohto roku už od terajška veľmi silná. Pre mesiace júl august bude asi ťažko možno odbŕžať byt a preto doporúčame tým, ktorí chcú Vysoké Tatry navštíviť, aby tak urobili už v mesiaci máju a júnu, a to tým viac, ponevač tieto mesiace sú ku zotaveniu vo Vysokých Tatrách najkrajšie a najvhodnejšie. Dňa 19. t. m. uverejnime stručného sprievodcu po tatranských kúpeľoch.
Našim výletníkom a turistom odporúčame vďačne výlety do východoslovenského Krasu, ktorý sa tiahne od trati Košicko-bohumínskej až k maďarskej hranici. Najzaujímavejšie partie sú Dobšinská ľadová jaskyňa a krapnikové jaskyne v úseku Turňa – Moldava – Jasov.
Dobšinskú jaskyňu navštívime buď autom alebo povozom z Popradu (stačí jeden deň) alebo z Košíc cez Turňu a Rožňavu (treba dva dni). Z Popradu cestujeme cez železničiarsku ozdravovňu Kvetnicu dolu do údolia Hornádu, za Grenicou opätne hore do Vernaru (zaujímavá dedina s drevenými stavbami a malebným krojom), odtiaľ divokou partiou cez Pusté Pole k jaskyni dobšinskej. Pri jaskyni stojí veľký hotel, majetok starého hornického mestečka Dobšiny. Vstup do jaskyne je nad údolím Ztratenej vo výške 970 m. Dno jaskyne dosahuje až 895 m, čím sa vysvetľuje, že sa v jaskyni udržuje ťažký, studený vzduch, ktorý ani v lete sa neoteplí nad 0 °C a udržuje stále ľad. Presiakajúca voda stále umŕza a ľadu pribýva. Jaskyňa je dvojposchodová. Na vrchnom poschodí je salon so sklzavkami a ľadovými útvarmi jako vodopád, slonia hlava, studňa, šiator a i. Dole je kapľa, ľadová stena, chodba, pomenovaná dľa objaviteľa (r. 1870) hornického dobšinského akademika Ruffiniho. Pri výlete z Košíc cez Turňu použijeme od nádražia v Turni alebo priamo z Košíc autobusu do Rožňavy. Minieme Krásnu Hôrku s hradom rodiny Andrássyovskej, kde je muzeum a kapla s mŕtvolou Žofie Andrássyovej, známej z Jókaiho románu „Biela pani“. V Rožňave je biskupský palác a na mieste husitského hradu kostol. Z Rožňavy ideme potom do Dobšiny. Dobšinské jaskyne sú od 10. tohto mesiacu otvorené.
Budúci týždeň budeme pokračovať v sprievodcovi spred 100 rokov a priblížime zaujímavé tipy, medzi ktorými budú aj odporúčania na výlety do moldavskej, drienovskej a jasovskej jaskyne.