Kampaň Kvapka krvi pre detskú onkológiu potrvá do konca júna

KošiceSpravodajstvo

K dispozícii sú odberné centrá NTS na východe.

Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach 1. júna spustila 16. ročník kampane s názvom Kvapka krvi pre detskú onkológiu. Jej motto znie „Príďte, každá kvapka pomôže.“ Vlani sa jej zúčastnilo takmer 1800 darcov, vďaka ktorým Národná transfúzna služba (NTS) získala približne 900 litrov krvi.

„Krv chýba najmä v letných mesiacoch, kedy narastá počet dopravných nehôd a rôznych úrazov, pričom darcov je kvôli dovolenkám oveľa menej. Preto je užitočné pripraviť na letné obdobie zásoby krvných preparátov nevyhnutných aj na záchranu detských životov,“ uviedla hovorkyňa DFN Zuzana Baníková.

Foto
Krv je možné darovať každý pracovný deň / TASR

Najväčším odberateľom krvi v DFN je Oddelenie detskej onkológie a hematológie. Pacienti potrebujú pravidelnú hemoterapiu, keďže ich krvotvorba je oslabená. Baníková spresnila, že denne ide o dva až tri krvné koncentráty pre jedno dieťa:

„Okrem malých pacientov s onkologickým ochorením, u ktorých je súčasťou liečby poskytovanie krvných produktov, krv je potrebná najmä pre deti po ťažkých úrazoch, ktoré sú hospitalizované v našej nemocnici. Darcovia môžu prísť v rámci tejto kampane poskytnúť krv počas pracovných dní v transfúznych staniciach v Košiciach, Prešove alebo v Poprade.“

Do konca mesiaca je možné darovať vzácnu tekutinu počas mobilných odberov a vo všetkých odberných centrách NTS na východe, a to každý pracovný deň od 7.00 do 14.00 hod. a v utorky do 17.00 hod.

Komentáre