Kampaň Ťažký deň podáva mladým ľuďom pomocnú ruku v náročných situáciách

KošiceZaujímavosti

Známe osobnosti sa budú zverovať so svojimi osobnými príbehmi.

Združenie Informačných a poradenských centier mladých (ZIPCeM) nedávno predstavilo v Košiciach celonárodnú kampaň s názvom Ťažký deň, ktorá je zameraná na podporu prevencie a pomoci v oblasti duševného zdravia.

„Prvotná myšlienka bola tá, že sme sa stretávali s tým, že mladí ľudia považujú psychologické alebo odborné poradenstvo v oblasti duševného zdravia za zlyhanie. Stále sa cítia stigmatizovaní tým, že keby mali navštíviť psychológa, tak je to nejaký ich osobný neúspech. Preto sme sa zamerali na to, aby sme takýmto spôsobom, mladým blízkym, cez sociálne siete, osobné príbehy, známe osobnosti dali mladým najavo, že mať ťažký deň je normálne,“ uviedla pre Košice Online koordinátorka aktivít ZIPCeM Lucia Macaláková.

Foto
Predstavenie kampane v Košiciach / ZIPCeM

Kampaň, ktorá bude spustená od 15. septembra, je postavená na osobných príbehoch ľudí, ktorí sa nebáli požiadať o pomoc. Ako povedala Macaláková, o svojich ťažkých dňoch budú na sociálnych sieťach hovoriť aj známe osobnosti vrátane hercov, spevákov či športovcov:

„Na webovej stránke Ťažký deň sú zamerané sekcie na to, kde človek môže vyhľadať poradenstvo, čo môže spraviť, keď vidí, že niekto iný má problém, čiže chce poradiť niekomu inému. Potom je tam súbor rôznych online a offline poradní, ktoré môže mladý človek vyhľadať. Tiež sú tam sekcie osobné príbehy a odborné články. Kampaň bude aj na sociálnych sieťach. Známe osobnosti, na ktoré mladí ľudia reagujú, či už sú to influenceri, umelci, športovci alebo mladí úspešní ľudia sa budú zverovať so svojimi autentickými zážitkami z ťažkých dní.“

Predsedníčka ZIPCeM Elena Valenteje zdôraznila potrebu prevencie:

„Hlavným cieľom projektu je poukázať na to, že tento problém je v našej spoločnosti, treba sa ním vážne zaoberať. Zároveň je potrebné poukázať na to, že mladí ľudia veľakrát nevedia, koho majú požiadať o pomoc, na koho sa majú obrátiť, ako to riešiť. Trpia predsudkami, hanbia sa, že majú takéto problémy. Samozrejme, kladieme dôraz na prevenciu, pretože tá je v tomto kontexte veľmi dôležitá.“

Komentáre