Kanada hlási prvé veľké lesné požiare tejto sezóny

SvetSpravodajstvo

Tisícky ľudí museli opustiť svoje domovy.

Na západe Kanady včera (12.5.) vypukli prvé veľké lesné požiare tejto sezóny, ktoré zasiahli viac ako 10-tisíc hektárov. Úrady v Britskej Kolumbii nariadili evakuáciu tisícok ľudí a vydali varovanie pred zlou kvalitou vzduchu. Regionálna samospráva Northern Rockies sa tak rozhodla z dôvodu neďalekého lesného požiaru, ktorý sa rozhorel na 4000 hektároch pôdy.

Starosta obce Fort Nelson Rob Fraser uviedol, že väčšina z 3500 obyvateľov musela opustiť svoje domovy. Tamojšie úrady nariadili evakuáciu aj pre komunitu domorodých obyvateľov Fontas. V susednej provincii Alberta je 43 aktívnych požiarov, pričom jeden z nich horí 16 kilometrov od mesta Fort McMurray. Plamene zasiahli zhruba 65000 hektárov pôdy.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

V dôsledku požiaru a silného vetra spadol strom na elektrické vedenie. V Alberte horia dva požiare mimo kontroly. Na mieste zasahuje šesť skupín hasičov a trinásť vrtuľníkov a lietadiel. Obyvatelia mesta Fort McMurray a obcí Saprae Creek Estates a Gregoire Lake Estates sú pripravení na možnú evakuáciu.

Kanadský úrad pre životné prostredie vydal mimoriadne upozornenie na zhoršenú kvalitu vzduchu pre územie od Britskej Kolumbie po Ontário. Federálne úrady avizovali, že krajinu aj tento rok čaká katastrofálne obdobie lesných požiarov vzhľadom na predpovedané vysoké jarné a letné teploty vzduchu. Tohtoročná zima bola v Kanade jednou z najteplejších za uplynulé roky s nízkou úrovňou snehových zrážok.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre