Kaplnka svätého Michala sa po stýkrát rozozvučí gregoriánskymi chorálmi

KošiceKultúra

Pri príležitosti sviatku slovanských vierozvestcov odznejú v cirkevnej slovančine.

V metropole východu sa už po stýkrát uskutoční koncert s názvom Completorium Cassoviense. Kaplnku svätého Michala na sviatok Cyrila a Metoda (5.7.) rozozvučí gregoriánsky chorál. „Je to necelých pätnásť minút gregoriánskeho chorálu po latinsky. Okrem toho, že zaspievame kompletórium, potom nasleduje koncertná časť, ktorá trvá približne pol hodiny, takže ju voláme koncertná polhodinka, a to je Completorium Cassoviense. Toto sa uskutočňuje každý mesiac. Začali sme v apríli 2011. V piatok sa uskutoční Completorium Cassoviense po stýkrát,“ uviedol pre Košice Online vedúci vokálneho súboru Gregoriana Marek Klein.

Foto
Vokálny súbor Gregoriana / facebook.com/Gregoriana

Completorium Cassoviense organizuje občianske združenie Gregoriana. Ako povedal Klein, pravidelným účinkujúcim je vokálny súbor s rovnomenným názvom: „Niekedy máme aj hostí, napríklad na poslednom Completoriu v júni ako hosť vystúpil košický saxofonista Ján Kopčák. V kombinácii s naším spevom sme zostavili tú koncertnú polhodinku. Niekedy je tam viacero muzikantov, niekedy jeden muzikant, niekedy sme len my, niekedy príde zaspievať aj iný zbor.“

Diváci sa môžu tešiť na prekvapenie. „To júlové kompletórium je trošku iné, ako ostatné cez rok. Vzhľadom na sviatok svätého Cyrila a Metoda sme sa rozhodli na júlové kompletórium stále zaradiť východný repertoár. Drvivá väčšina repertoáru je v latinčine, ale na kompletóriu v júli spievame v takzvanej cirkevnej slovančine. To sú spevy, ktoré máme tiež veľmi radi, nemáme ich až tak veľa,“ uzavrel Klein.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre