Karatisti doháňajú stratené, 14. ročník Memoriálu Michala Bozogáňa zorganizovali v netradičnom termíne (FOTO)

KošiceŠport

Trinásť rokov bol košický Memoriál Michala Bozogáňa v karate otváracím turnajom kalendárneho roka. Vytrvalé úsilie organizátorov stopla pandémia na dva roky, no o chuť ich nepripravila. Z januára odložený štrnásty ročník zorganizovali tentoraz v polovici mája a metropola východu tak zažila opäť sviatok karate v disciplínach kata i kumite.

Foto
Na súťažných tatami sa predstavilo vyše 300 športovcov / KOŠICE ONLINE

„Trinásty ročník sa uskutočnil ešte v januári 2020 a odvtedy sme čakali na uvoľnenie opatrení. Dočkali sme sa a teraz doháňame stratené. Preto sme Memoriál výnimočne zorganizovali v máji, no pätnásty ročník prebehne už v januári. Vrátime sa teda do rytmu, na ktorý je zvyknuté aj zahraničie,“ rozhovoril sa organizátor turnaja Peter Bozogáň z košického klubu Karate Union.

Na súťažných tatami v športovej hale na Palackého ulici sa odprezentovalo 320 pretekárov, pričom až 80 z nich pricestovalo z ťažko skúšanej Ukrajiny.

„My máme s Ukrajincami dlhodobo skvelé vzťahy a s klubom Union Ľvov máme dokonca družbu. My chodíme na turnaj k nim, oni k nám. Aj teraz sme tu mali až 80 ukrajinských pretekárov a to je vzhľadom na okolnosti naozaj slušné číslo. Našťastie nemali žiadne problémy pricestovať a prišli k nám dvomi autobusmi. Sú to veľmi kvalitní pretekári a ich účasť automaticky dvíha úroveň turnaja,“ podotkol P. Bozogáň.

S organizáciou Memoriálu Michala Bozogáňa mu už tradične výdatne pomáha manželka Daniela. „Tento turnaj je bohužiaľ spojený s našim synom a bodaj by sme ho teda nikdy organizovať nemuseli. Vybudovali sme však peknú tradíciu a všetci sa tešíme na pätnásty ročník. Je to totiž hlavne príležitosť pre deti, ktoré si môžu zasúťažiť a vyskúšať si natrénované. Pomáha to ich rozvoju a to je dôležité,“ upozornila duša podujatia, ktorá vyzdvihla aj spoluprácu s rodičmi detí, ktoré už odrástli a hoci už nepretekajú, sú stále ochotní pomôcť.

Zásluhou tejto komunity nadšencov karate má košický turnaj dobrú povesť aj z pohľadu medzinárodnej scény. Oživenie tradície po pandemickej pauze tak bolo iba otázkou času.

„Po tých dvoch rokoch cítime všetci väčšiu zodpovednosť. Našťastie to vyzerá tak, že sú hostia spokojní a bufet funguje veľmi dobre. Teším sa, že dokážeme potešiť našich hostí a osobne som sa už nevedela dočkať oživenia súťaží. Dalo mi totiž zabrať, sledovať doma človeka, ktorý je zvyknutý tridsať rokov trénovať trikrát týždenne a chodiť od septembra do júna po turnajoch,“ pousmiala sa pani Daniela Bozogáňová a manžel Peter pritakal. „Manželka má pravdu, ale ja ju doplním, že ešte pred tými tridsiatimi rokmi som pôsobil pätnásť rokov v klube Slávia VŠT Košice a tam sme trénovali dokonca päťkrát týždenne. Na aktívny režim som teda naozaj zvyknutý a veľmi mi to chýbalo.“

Galéria k článku

Súťažný rytmus však chýbal predovšetkým mladým pretekárom. Tí počas obdobia zatvorených telocviční iba smutne sledovali napredovanie zahraničnej konkurencie.

„V zahraničí sa turnaje konali, u nás sa do nedalo. Aj preto majú teraz naši zahraniční konkurenti výhodu. Naše deti nie sú vyzápasené, ale robíme všetko preto, aby sme to dohnali,“ povzdychol si šéf Unionu, podľa ktorého skončilo v klube hneď niekoľko pretekárov, ktorí cvičili aj osem či desať rokov. „S tým však nič neurobíme a prichádzajú noví. To k športovému životu patrí.“

Košickí karatisti sa snažili počas pandémie trénovať vo vonkajšom prostredí, prípadne cez videostretnutia. Vykúpením boli aspoň občasné výjazdy na turnaje v Poľsku a Maďarsku.

„Rozbieha sa to veľmi pomaly. Až doteraz sme súťažili iba v zahraničí a domáce turnaje sa začali organizovať až od minulého mesiaca. Po tej dlhej súťažnej pauze máme čo doháňať a je cítiť, že deťom chýbali preteky. Niektoré skončili, iné teraz vládzu menej,“ nadviazala reprezentantka Slovenska Zuzana Schwartzová.

Elitná pretekárka tímu Union Košice potvrdila svoje kvality aj v rámci domáceho Memoriálu a svoju zbierku cenných kovov obohatila o zlato v disciplíne kumite do 55 kilogramov a bronz v cvičeniach kata.

„Podarilo sa mi zvíťaziť a mám z toho veľkú radosť. Prišlo totiž veľa kvalitných Ukrajincov a celkovo som zvládla tri ťažké zápasy. Zdolala som Slovenku, Rumunku i silnú Ukrajinku a je to teda cenné víťazstvo,“ zhodnotila svoje účinkovanie na domácom turnaji Schwartzová.

Počas uplynulej sezóny absolvovala niekoľko Svetových pohárov a svojimi výsledkami sa nominovala aj na majstrovstvá sveta v Dubaji.

„Na medailu sme tam síce nedosiahli, ale už len samotný postup na majstrovstvá sveta je veľkým úspechom. Bohužiaľ, na medzinárodných súťažiach sa celkovo ukázala prevaha súperov z krajín, ktoré mohli počas pandémie trénovať. Všade sa pracovalo naplno a u nás boli zatvorené telocvične. Doháňame to teda iba postupne. Tento rok nás žiadne podobne veľké podujatie nečaká a uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ uzavrela Zuzana Schwartzová z klubu Karate Union Košice.

Komentáre