Aktualizované 7.9. o 9.45 hod.
Dnes je to približne polrok, čo bol v Šaci spustený kompletný kardio-vaskulárny chirurgický program. Vo februári sa v košickej mestskej časti dokonca podarilo vykonať prvú mimotelovú operáciu srdca v súkromnom kardiocentre. Odvtedy sa zrealizovalo takmer 20-tisíc ambulantných výkonov. I napriek tomu, že v metropole východu sa nachádza Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, je podľa profesora Františka Sabola nové kardiocentrum nevyhnutné:
„Máme päť až šesťmesačné čakacie lehoty. 75 percent pacientov sú akútni pacienti, ktorí vyžadujú akútnu neodkladnú zdravotnú starostlivosť a Slovensko je stále na prvom mieste čo sa týka úmrtnosti a chorobnosti na kardiovaskulárne ochorenia. Čiže tu niet o čom rozprávať, stačí sa pozrieť na našich susedov v Českej republike, koľko je tam kardiocentier.“
Kvalitnú zdravotnú pomoc v kardiocentre zabezpečujú nielen moderné operačné sály či zariadenia, ale najmä kvalitný personál. Ide pritom nielen o Slovákov, ale aj odborníkov zo zahraničia:
„Máme 238 plnohodnotných zamestnancov, máme 60 špičkových lekárov. Osobne som s každým lekárom rozprával, s každým zdravotným pracovníkom, ktorý ku nám prišiel. Kardiovaskulárny program je veľmi výnimočný tým, že tu sú špeciálne činnosti, čo nie sú v iných odvetviach. Perfuziológovia, teda ľudia, ktorí obsluhujú mimotelový obeh, špeciálne inštrumentárne sestry - a dnes môžem povedať, že sme vybudovali unikátne, excelentné kardiocentrum,“ doplnil Sabol.
Podpredsedníčka predstavenstva spoločnosti AGEL Marie Marsová uviedla, že v profesorovi Sabolovi našli vynikajúceho odborníka:
„My sme v osobe pána profesora Sabola našli osobnosť, ktorá mohla tieto postupy nielen preniesť sem do Košíc, do Slovenskej republiky, ale ešte ich rozvíjať. A myslím si, že napríklad robotická kardiochirurgia ako prvá na Slovensku je niečo, čo je absolútne unikátne nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Pretože táto robotická kardiochirurgia nie je úplne metóda, ktorá by bola bežne používaná v európskych krajinách.“
Modernizácia šačianskeho kardiocentra je rozdelená do dvoch fáz. Prvá je už hotová a stála približne 30 miliónov eur. Druhá etapa má podľa generálneho riaditeľa Michala Pišoju za cieľ navýšiť kapacitu lôžok, ktorá je aktuálne nedostatočná:
„V rámci dobudovania ďalších kapacít cielime na počet lôžok viac ako 200. Pretože to je to optimum, ktoré podľa štatistík región alebo SR potrebuje k tomu, aby sme znížili čakacie doby na akceptovateľnú úroveň a minimálne sa priblížili k ČR.“
Druhá etapa by mala stáť asi 50 miliónov eur a hotová bude do roku 2027. Okrem lekárskej praxe sa budú v kardiocentre vzdelávať aj študenti medicíny. Zároveň je zdravotná starostlivosť bezplatná, keďže zazmluvnené sú všetky zdravotné poisťovne.
Autor: RÁDIO KOŠICE