Kariérne maximum nasledované veľkým rozhodnutím

KošiceŠport

Kalendárny rok odštartovala vo veľkom štýle. Šestnásťročná prešovská krasokorčuliarka reprezentujúca košický klub Crow Arena Figure Skating Mária Sofia Pucherová triumfovala v januári na domácej Veľkej cene Košíc a teraz k tomu pridala aj prestížny titul majsterky Slovenska v rámci juniorského šampionátu v Pezinku.

Foto
Mladá Prešovčanka počas januárovej Veľkej ceny Košíc / KOŠICE ONLINE

„Pocity sú úplne super. Som veľmi rada, že som vyhrala a byť päťnásobnou majsterkou Slovenska predstavuje skvelý pocit,“ vyhŕklo z talentovanej krasokorčuliarky, ktorá triumfovala na republikovom šampionáte s trojbodovým náskokom pred druhou Alexandrou Michaelou Filcovou.

Rázny krok smerom k titulu urobila už v krátkom programe, ktorý zvládla bez jedinej chybičky. „Vyšiel mi naozaj dokonale. Dosiahla som svoje absolútne najlepšie skóre a keď ukázali na tabuli to číslo, tak som tomu ani nemohla uveriť. Čakala som, či sa náhodou nepomýlili. Tá jazda sa mi však naozaj vydarila a mala som z toho výborný pocit.“

Mária Sofia nielenže vyjazdila svoje absolútne maximum, ale bodová hodnota jej výkonu predstavovala aj celkový juniorský rekord Slovenska. Jednoducho – dokonalá jazda.

„Myslím si, že som zatočila rýchle a čisté piruety, kroky som mala čisté a vyšli mi aj skoky. Skompletizoval to celkový prejav,“ rozmenila Pucherová na drobné svoju jazdu v krátkom programe. O deň neskôr pridala ďalší spoľahlivý výkon a titul majsterky Slovenska si privlastnila s celkovým skóre 116,35 bodu. O to šokujúcejšie je rozhodnutie, ktoré nám prezradila so zlatou medailou v ruke.

„Boli to moje posledné sólové preteky. Už v pondelok po pretekoch som sa totiž pustila do novej výzvy, ktorou sú tanečné páry. Bude to samozrejme niečo úplne iné. Odpadne tréning skokov a naopak – do popredia sa dostanú kroky, piruety a jazdy. Celkovo to bude vyzerať inak a dúfam, že sa mi v tom bude dariť,“ pousmiala sa najlepšia juniorka Slovenska.

Foto
Mária Sofia Pucherová s medailou za titul šampiónky majsterky Slovenska / KOŠICE ONLINE

Do prípravy na kariérnu zmenu sa pustila okamžite a v týchto dňoch už v košickej Crow aréne nacvičuje so svojim ukrajinským trénerom Alexejom Oleinikom nové prvky. Popri tom sa so svojim tímom pustila do hľadania tanečného partnera.

„Bola by som veľmi rada, ak by to bol chlapec z Ruska. Tam majú totiž výborných krasokorčuliarov a tanečníkov. Mne vraveli už dlho, že som pre túto kategóriu predurčená a verím teda, že som sa rozhodla správne,“ poznamenala Mária Sofia Pucherová.

Okrem Ruska upriamila spoločne s členmi svojho tímu pozornosť aj na francúzske možnosti a ak by sa v krátkodobom výhľade nenašiel správny partner, odštartovala by novú kariéru po boku svojho 24-ročného trénera Oleinika.

„Teraz nás čaká samozrejme množstvo tréningov a v lete absolvujeme niekoľko kempov. Po zmene disciplíny máme na čom pracovať. Uvidíme, nejaké preteky v tanečných pároch možno stihneme už tento rok,“ naznačila svoje plány pretekárka tímu Crow Arena Figure Skating Košice.

Slovensku sa tak črtá nástupnícky pár po dvojici Lucie Myslivečková - Lukáš Csölley, ktorý nás reprezentoval na poslednej olympiáde v Pjongčangu. Následne sa však obaja rozhodli ukončiť kariéru.

Foto
Elegantné prvky už bude Mária Sofia predvádzať v novej disciplíne tanečných párov / KOŠICE ONLINE

Mladá Prešovčanka však musí popri svojej športovej kariére stíhať aj študijné povinnosti. Väčšinu tréningov absolvuje v dopoludňajších hodinách a niečo také by nebolo možné bez ústretového postoja zo strany školy.

„Musím poklopať na drevo, ale v škole sú v tomto smere veľmi ústretový,“ ocenila podmienky, ktoré jej vytvárajú na športovom gymnáziu ELBA v Prešove. V minulosti totiž zažila aj chvíle, keď ju po súťažnom víkende „odmenili“ učitelia písomkou či skúškou. „Aj také veci sa stávajú, ale na športovej škole sú učitelia tolerantnejší a dokážeme sa dohodnúť na zmene termínov. Takto popri škole trénujem už viac ako päť rokov a inak by to určite nešlo,“ pridala 16-ročná Mária Sofia Pucherová v súvislosti s náročným životom vrcholového športovca.

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre